Türkiyeden Haberler

“Cem Vakfı Başkanının Çabası Alevilerin Birlikteliğini Engelleyemecektir”

12.11.2014 Günü CNNTÜRK Kanalında yayınlanan bir programda, CEM(Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı)Başkanı Prof.Dr İzzettin DOĞAN’ın “Pir Sultan Derneğini devlet kurdurttu” söylevi, Alevi hareketi içerisinde kontra anlayışının bir ürünü olarak görüyor şiddetle kınıyoruz.

Derneğimizin Alevi Bektaşi inancı ve öğretisini bir ileri kuşağa aktarmadaki çabası ,demokrasi mücadelesindeki kararlılığı, Mazlum halkların yanında olması,sınıf mücadelesi içerisindeki onurlu yeri…Alevi hareketinin gelişmesini istemeyen ,kendi kişisel istikbali için uğraşan bu zatı Muhteremi ciddi şekilde kaygılandırdığı açıktır.

Fırsatçı, toplumsal kaygısı olmayan,pragmatik kişiliğiyle devlet tarafından görevlendirilen bir şahsın Pir Sultan Abdal Derneğine saldırması boşa değildir.Anadolu Aleviliğinin yakalamış olduğu tarihi misyona gölge düşürmek, toplumsal mücadele içerisindeki yerini zayıflatmak çabası ancak sistemin ve onun kullandığı güçlerin yararına olan bir durumdur.

Camii-cemevi projesinin mimarı olan bu şahsiyetin, Eski Cumhurbaşkanı Demirel tarafından vakıf kurmak için görevlendirildiği,örtülü ödenekten sürekli olarak yardım aldığı hususları artık tartışmasız bir gerçektir.

28 Nisan 1995’ te kurulan ve 27/05/1998 tarih 98/11209 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu niteliğindeki Vakıflar statüsüne ulaşan CEM vakıfı, ismini bile değiştirme gereği duymamıştır.Kamu oyunda bilenen ismiyle CEM vakfının gerçek ismi; Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfıdır.

Alevi örgütleri yıllarca Alevi sözcüğünün örgüt isimlerinde geçmesi için mücadele ederken,bu vakfın bu konuda hiçbir çabası olmamıştır. Örgütümüz en geniş tabanlı bir Alevi hareketini örgütlemeyi önüne hedef olarak koymuştur.

Alevi canlarımızın ve yoldaşlarımızın örgütlülüğümüze verdiği önem ve güven kontra nitelikli güçleri de hareket geçirmiştir.

Bu iğrenç saldırının nedeni budur. Bu karalama ve saldırı örgütlülüğümüz tarafından boşa çıkartılacaktır.
Saygılarımızla

Müslüm DOĞAN
Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün