Türkiyeden Haberler

Alevilere Skandal Dava “Cemevinde Vurmak Serbest Anmak Suç!”

Temizlik işçisi Uğur Kurt, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na bağlı Okmeydanı Cemevi’nin bahçesinde polis kurşunuyla vurularak öldürülmüştü. Uğur Kurt’u vuran polisler henüz mahkeme önüne çıkmadan Cemevi yetkililerinin yargılanmasına başlandı.

Uğur Kurt’un vurulmasını protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Şube Başkanı Özgür İnce ile Cemevi yetkilileri hakkında dava açıldı.

İlk duruşması bugün yapılan davada Savcı Ali İhsan Akdoğan yürüyüş yapmak, slogan atmak, basın açıklaması yapmayı suç eylemleri olarak saydı. Duruşma 18 Aralık tarihine ertelendi.

Duruşmaya katılan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez yaptığı açıklamada bu davanın “manidar” olduğunu söyledi.

Cemevi’nde cenazeye katılan Uğur Kurt’un polis kurşunuyla hedef gözetilerek vurulduğunun bilirkişi raporuyla kanıtlandığını ifade eden Geçmez, “Uğur’u vuran polisler yargı önüne çıkmazken derneğimiz hakkında dava açılması manidardır. Bu gibi olaylara tepki veren kesimlere korku salmak istiyorlar” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün