Türkiyeden Haberler

CHP Sol Kanat: Kürt ve Alevi sorunlarına doğrudan müdahil olmalı

CHP’nin sol kanadından CHP’ye öneriler

Yenilikçi-statükocu, ulusalcı-özgürlükçü, değişimci-gelenekçi ekiplerin tartışmalarına alışık olduğumuz CHP’nin sol kanadından bir açıklama geldi. Açıklamada CHP için “Kürt ve Alevi sorunlarına sahici çözüm önerilerini sunmalı ve çözüm adına doğrudan müdahil olmalı” denidl.

Kendilerini “CHP Sol Kanat” olarak tanımlayan, aralarında eski milletvekilleri Ercan Karakaş ile Kenan Sönmez, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Gazeteci – Yazar Necdet Saraç gibi isimlerin de yer aldığı grubun açıklaması şöyle:

CHP SOL KANAT: 2015 seçimlerinde CHP iktidar olmalı!

Ülkemizdeki mevcut siyasal iklimi mutlaka değiştirmeliyiz! Demokrasi ve özgürlük lehine siyasal iklimin değişmesinin yolu ise 2015 seçimlerinde CHP’yi iktidara taşımaktan geçiyor!

AKP tarafından ele geçirilen Cumhuriyet Türkiye’si, yolsuzlukların aklandığı, onbeşinde çocukların öldürülüp davalarının savsaklandığı, taşeronlaşmanın hızla arttığı, iş cinayetlerinin fıtratla izah edildiği, kent ve çevre yağmasının inanılmaz boyutlara ulaştığı, laik ve bilimsel eğitim yerine dindar ve kindar gençlik yetiştirme yaklaşımına uygun olarak dini eğitimi öne çıkaran bir Türkiye’ye dönüşmüştür…

AKP eliyle oluşturulmuş ve adına “yeni” denen bu “gerici sistemi” yıkmadan, Türkiye ne laik ve demokratik, ne de özgür ve eşitlikçi olur! Ülkemizin laik ve demokratik bir ülke haline dönüştürmek, kutuplaştırıcı, mezhepçi ve bölücü politikalardan uzaklaştırmak için en önemli adım bu yıl yapılacak seçimlerde AKP’yi sandıkta yenmekten geçmektedir!

PARTİMİZ NE YAPMALIDIR?

* En başta 2015 seçim bildirgesi asıl olarak “mevcut gerici sistemi yıkma ve halkçı, laik ve demokratik bir Türkiye kurma” üzerine şekillenmelidir!

*Toplumumuzun bütün ezilen, ötekileştirilen, işsiz bırakılan, yoksullaştırılan, biber gazı yedirilen kesimlerine, doğal suçlu ilan edilen gençlerine, spor kulübü taraftarlarına, basın emekçilerine bütün muhalefeti bir araya getirecek şekilde yüzünü sola dönerek siyasi önderlik yapmalıdır.

*Türkiye’nin temel bütün sorunlarında “köşeli ve kararlı” konuşmalıdır! Bu anlamıyla temel politikalar, açık, net ve anlaşılır olmalı, CHP iktidarında, devletin demokratikleştirileceği, laikliğin hayatın her alanında uygulanacağı, yargının bağımsız olacağı, işsizlik ve yoksullukla mücadelenin belirleyici olacağı, yolsuzlukların hesabının sorulacağı inandırıcı çözümlerle birlikte anlatılabilmelidir!

*Kürt ve Alevi sorunlarına sahici çözüm önerilerini sunmalı ve çözüm adına doğrudan müdahil olmalıdır!

*Anti demokratik seçim yasalarının değiştirilmesi ve seçim barajının düşürülmesi konusundaki mücadelesini ısrarla sürdürmelidir!

*Yakın coğrafyamızda süren emperyalist paylaşım savaşlarına karşı barışçıl çözüm isteğini devam ettirmelidir!

İKTİDARA YÜRÜMEK İÇİN KATILIMCILIK VE ÖN SEÇİM ŞART!

*CHP, 2015 seçimlerinde çekim merkezi ve iktidar olmak için, öncelikle örgütünü, mevcut üyelerini, tüzüğündeki katılımcılık ilkesine uygun olarak, sürece katmalı ve başta kendi üyelerine güven vermelidir!

*Seçim Bildirgesi, bütün örgüt birimlerinin, meslek örgütlerinin, sendikaların, STK’ların görüş ve önerileri alınacak şekilde ve olabildiğince en geniş bir katılımla hazırlanmalıdır!

*Seçime giderken, parti içinde tasfiyeci bir anlayışa asla yer verilmemeli, seçimle gelinen görevlerden seçimle ayrılma ilkesi, parti içi seçimlerde çarşaf liste uygulaması kesinlikle uygulanmalıdır!

*Genel Seçimlerde, adayların belirlenmesinde mutlaka tüm üyelerin katılımıyla hakim denetiminde ön seçim yapılmalıdır.

*Milletvekili adayları için kullanılacak kontenjan oranı Türkiye çapında yüzde 5’i geçmemeli, geçmiş dönem milletvekili ve parti yöneticileri için bu kontenjan kullanılmamalıdır! (5 Ocak 2015, İstanbul)

CHP’ye sol, sola da iktidar yakışır!

CHP SOL KANAT

(Demokrat Haber)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün