Türkiyeden Haberler

“Maraş’ı unutmadık, unutturmayacağız!”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Gençlik Kolları, dün Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla 36. yılında 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de yaşanan Maraş Katliamında hayatını kaybedenleri andı, katliamı yapanları ve soruşturmayanları protesto etti.

Sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği eylemde ‘Maraş’ı unutma, unutturma!’, ‘Karanlığa teslim olmayacağız!’, ‘Faşizme karşı omuz omuza!’ sloganları yükseldi.

ARAS: SENARYONUN EN ÖNEMLİ PARÇASI KATLİAMCILARIN ÜZERİNİ ÖRTMEKTİ

Gençlik Kolları’ndan Gamze Aras’ın okuduğu basın açıklaması aynen şu şekilde: “Maraş Katliamının üzerinden 36 yıl geçti. Bu katliamda sorumluluğu bulunanlar ya hiç yargılanmadan “kurtuldurlar” ya da göstermelik dava dosyaları ile yargılanıp beraat ettirildiler. Çünkü, Maraş Katliamı tasarlanırken senaryonun en önemli parçası; katliamcıların önde izole edilmesi, sonra bu izolasyon yardımı ile “suçsuz ilan edilmesi” idi.

“BAŞ AKTÖR DERİN DEVLET!”
Katliamcıların amacı 12 Eylül askeri darbesine zemin hazırlamanın yanında, halklar ve inançlar bahçesi olan Maraş’ta Alevi, solcu, demokrat insanları kıyıma uğratmak ve sağ kalanları da baskı, sindirme, korku psikolojisi ile göçe zorlamaktı. Böyle büyük ölçekli bir senaryonun devletin derin güçlerinden icazet alınmadan yapılması mümkün değildi. Zaten katliamda baş aktörün “DERİN DEVLET”olduğu yıllar sonra Başbakanın çekmecesinden çıkan “bilgi notu”nda ortaya çıkmadı mı?

Sivas’ta 33 canımızın yakıldığı katliam için “Biz Sivas’ta ki şeriatçı örgütlenmenin gücünü ve herhangi bir kalkışmada ne kadar sürede kontrol altına alabileceğini görmek istedik. Ama ipin ucu kaçtı, saldırganlara hakim olamadık.” diyen “DERİN DEVLET” anlayışı tarih boyunca gerici, şeriatçı,faşist güçlerle kol kola idi. Madımak Katliamı’ndan 15 yıl önce Sivas’ta ve Çorum’da idi. Zira bu anlayışın var olma sebebi yaşamsal dayanakları ve hizmet amacı karakteristiğini ayan beyan ortaya koymaktadır.

sha.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün