Türkiyeden Haberler

Davutoğlu Dersim’de nasıl bir çığır açtı?

Başbakan Davutoğlu Dersim’e gitti. “Kentin ismini Dersim olarak değiştiriyoruz” diyemedi. Talepleri konusunda somut adımlar bekleyen Dersimlileri, asimilasyon politikalarına ikna etmeye bile çalıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Dersim’deydi. AKP hükümetinin ‘Dersim Açılımı’ siyaset gündeminin öne çıkan tartışmalarından biri oldu.

Ortadoğu, Rojava ve Kürt sorunu politikalarında yaşanan tıkanmanın ardından Alevi açılımını gündeme getiren AKP iktidarı, CHP ile başlattığı siyasi tartışması Dersim ziyareti ile taçlandırdı. AKP il kongresi için gidilen kentte, ‘Dersim Açılım’ adı altında halkın beklentilerini karşılayamayacak hatta bir bölümüyle tepkileri daha da artıracak bir ‘paketçik’ açıklandı.

Başbakan Davutoğlu, gün boyunca OHAL’i aratmayan görüntüler yaşanan ve yapılan protestoların polis şiddeti ile bastırılmaya çalışıldığı kent merkezine girmedi. Küçük ilçeler olmaları nedeniyle Hopa ve Soma’da olduğu gibi, yaklaşık 1500 kişilik özel koruma ordusunun kente götürülmesi polis ablukasını daha da gözle görünür kıldı. Kentin giriş-çıkışı araç trafiğine kapatıldı. Öyle ki, Cemevi’nde düzenlenecek cenazeye gitmek isteyenler bile kente alınmadı.

Valilik binasına giden Davutoğlu’nun Dersim Belediyesi ziyareti, kentte yaşanan çatışmalar üzerine iptal edildi. Bu karar, aynı zamanda kentin DBP’li yerel yönetimini de tanımamak olarak okundu. Davutoğlu, AKP’nin son açılım projesi olan ‘Dersim açılımı’ hem güdüklüğü, hem de kent sokaklarının gaza boğulması nedeniyle ‘gözleri yaşarttı’.

Davutoğlu’nun konuşması, Dersim pirlerinden Seyit Rıza ile İskilipli Atıf Hoca’yı, Gezi direnişi esnasında öldürülen Berkin Elvan ile Yasin Börü’yü, Madımak Katliamı ile Başbağlar’ı eşleştirmeye çalışması tepki topladı.

Davutoğlu’nun açıkladığı paketle birlikte; Tunceli Üniversitesi’nin isminin Munzur olarak değiştirilecek, eski kışla yerine Dersim Müzesi yapılacak, ziyaret yerleri restore edilecek ve yolları yapılacak…

Elle tutulur, gözle görünür vaatlerin hepsi bu. Başbakan Davutoğlu, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi” talebini “Alevi kanaat önderleriyle konuşacağım” diyerek yine ileri bir zamana erteledi. Üstelik, çocuklarını zorunlu din derslerine göndermek istemeyen Dersimlileri, “Bu derslerde herhangi bir tahkir olursa bunu hepimize yapılmış kabul ederiz” diyerek, Alevi aileleri zorunlu din derslerine ikna etmeye bile çalıştı. Davutoğlu, “Yeni Türkiye’de kimse inancı, etnik kimliği nedeniyle ötekileştirilmeyecek” sözlerini de tekrarladı.

Davutoğlu’nun konuşmasındaki dikkat çekici cümlelerden biri “Devlet yeni bir üslup benimseyecek” ifadesiydi. Karşılığının ne olacağını yada olup/olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Davutoğlu’nun empati kurma çağrısı ise, konuşması esnasında sokaklarda uygulanan polis şiddetiyle, hükümetin empatiden ne anladığını bir kez daha hatırlattı.

AKP Genel Başkanı Davutoğlu’nun ziyareti, Dersimli Alevi-Zaza halkın taleplerinin karşılanmasından daha çok, aynı zamanda CHP liderinin memleketi olmasının daha büyük bir siyasi tercih konusu olduğu aşikar. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’na ‘senin diyemediğin Dersim kelimesine ben yerinde söyledim’ manasında çıkış yapmış oldu. Burjuva düzen partilerinin kendi aralarındaki siyasi çekişme dışında, ziyaretin başka/yeni bir özelliği olmadı.

Davutoğlu konuşmasında kentin ismiyle ilgili tartışmalar konusunda “Yerleşim yerlerinin isimleriyle ilgili olarak böyle bir talep gelirse inşallah halkımızın talepleri yönünde adım atmaya gayret edeceğiz” ifadeleri geçti. Ziyaret sonunda ortaya çıkana tabloda, bir üniversite isim değişikliği dışında, “kentin ismini Dersim olarak değiştiriyoruz” şeklinde bir cümle duyulmadığı sürece, bu tür ziyaretler böyle okunmaya/anlaşılmaya devam edilecek. Üstelik, ziyaretin Başbakanlık düzeyinde gerçekleştirilmesine özel bir mana biçen Davutoğlu’nun konuşmasında “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir çığır açmak istediğini” söylemesi de ayrıca not düşülmeli.

http://etha.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün