Türkiyeden Haberler

Malatya PSAKD: AİHM Kararları Uygulansın

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından “zorunlu din dersleri kaldırılsın”  eylemlerinin 5’incisini bu hafta gerçekleştirdi. Her pazar Emeksiz üst kavşağında oturma eylemi olarak gerçekleştirilen eylem bu kez Paşaköşkü’nden yürüyüşle başladı. Emeksiz üst kavşağında basın açıklaması ve oturma eylemi ile son buldu.

Malatya PSAKD Şube Başkanı Songül Tunçdemir  Alevi toplumu olarak 12 Eylül Anayasası ile zorunlu hale getirilen din derslerinin çocuklarımız üzerinde bir zulüm ve işkenceye dönüştüğünü yıllardır dile getiriyoruz. Diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü; “ Ne var ki siyasi iktidar, Alevilerin bu feryadına kulak tıkıyor bu vicdansız uygulamayı sürdürmeye ısrarla devam ediyor. Başvurduğumuz yargısal süreçlerde yerel mahkemeler zorunlu din dersi uygulamasının bir insan hakkı ihlali olduğunu tespit etmiş olmasına rağmen hükümet, bu ihlali ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmaktan yani mahkeme kararlarını uygulamaktan özenle kaçınmaktadır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtığımız davalarda da AİHM Alevilerin lehine karar vererek Türkiye’yi mahkum etmiş olmasına rağmen bu kararlar da 10 yıla yakın bir süredir uygulanmamıştır. AİHM geçtiğimiz Eylül ayında verdiği yeni bir kararda zorunlu din dersi uygulaması nedeniyle ‘Türkiye’nin, orta eğitimde uyguladığı din derslerinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin eğitim hakkını düzenleyen 1 No’lu Protokolü’nün 2’nci maddesini ihlal ettiğine’ hükmetmiştir. Kararda, “Mahkememiz, Türk eğitim sisteminin, din eğitimi konusunda, ailelerin inançlarına saygı gösterecek uygun metotları halen yürürlüğe koymadığını tespit etmiştir. 1 No’lu Protokol’ün 2’nci maddesi ihlal edilmiştir” denilmiştir. AİHM, “Türkiye’nin bir an evvel dini eğitiminde, ailelere, inançlarını belirtmeye zorlanmadan seçme hakkının” verilmesi yönünde düzeltme yapılmasını istemiştir.

Mahkeme zorunlu din dersinin varlığını din, vicdan özgürlüğü ve eğitim hakkının ihlali olarak tespit etmiştir. Hükümetin din dersi kitaplarında yaptığını ileri sürdüğü sözde düzenlemelerin bir anlam ifade etmediğini, kitaplarda Aleviliğe de yer verdik savunmasının geçersiz olduğunu, düzenlemelerin tarafsız ve adil olma özelliği taşımadığını yani alevi çocukları açısından hak ihlallerinin devam ettiğini belirlemiştir. Mahkeme ‘öğrencilerin, anne ve babalarının dini ya da felsefi görüşlerini açıklamadan din ve ahlak derslerinden muaf olabilecekleri bir sistem sunmalıdır’ kararı ile yalnız Aleviler açısından değil tüm öğrenciler açısından din dersinin zorunlu olamayacağına hükmetmiştir. Ayrıca mahkeme din dersi almamak için gerekçe açıklamaya zorlanamayacağına da hükmetmiştir. Uygulaması zorunlu olan bu AİHM kararı üzerine Alevi toplumu olarak hükümetten inancımıza saygı göstermesini bir kez daha talep ediyoruz. Zorunlu din dersi işkencesi derhal son bulmalıdır
AİHM kararlarına, insan haklarını, din ve vicdan hürriyetini düzenleyen uluslararası düzeyde imzalanmış bir çok anlaşmaya rağmen çocuklarımıza dayatılan zorunlu din dersi uygulaması, eğitimin laiklik ilkesine aykırıdır. Bu anlamda derhal uygulamadan kaldırılmalıdır.
Bizler, devletin siyasal, hukuksal, toplumsal düzeninin dinden soyutlanmasını, altına imza atılan uluslararası sözleşmelere uyulmasını, yüksek yargı ve AİHM kararlarının uygulanmasını ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ediyor, bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı buradan kamuoyuna bir kez daha bildiriyoruz.” Dedi.

Üyeler yapılan eylem sonrasında olaysız dağıldı.

http://malatyahabersaati.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün