Türkiyeden Haberler

Demirtaş Alevi ve Caferi derneklerini ziyaret etti

Caferi Derneği ve Ehli Beyt Alimleri Derneği’ni ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halkalı’da Caferi Derneği Başkanı Selahattin Özgündüz ile Yenibosna’da ise Ehli Beyt Alimleri Derneği (EHLA-DER) Genel Başkanı Hasan Kanaatlı’yı dernek binalarında ziyaret etti.Demirtaş ilk olarak, Caferi Derneği Başkanı Özgündüz ile basına kapalı bir şekilde görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda söz alan Demirtaş, şimdiye kadar kullanılan dilin hep ayrıştırıcı olduğuna vurgu yaparak, “Biz bu dilden hep zarar gördük. Tekçiliği dayattılar, kabul etmeyeni ötekileştirdiler, ancak adalet, özgür ve eşit yurttaşlıkla Türkiye’nin temel sorunları çözülür” dedi. Ortadoğu’ da meydana gelen felaketlerin önünü kesmek için bütün Ortadoğu coğrafyasına kardeşlik anlayışının yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Sandıklar önemli değil, önemli olan barış ve kardeşlik duygusudur” ifadesini kullandı.

‘Farklılıklara güzel bir bahçe olarak bakmak gerekir’

Özgündüz ise “Demirtaş ziyareti ile bizi onurlandırdı. Diyaloga her zaman açığız. 21’inci yüzyılda vatandaşlarımızın bir kısmı diğer bir kısmından hak talep ediyorsa bunun adı ayıptır. Temsilde ve paylaşımda adalet önemlidir. Özgürlük ve kanun karşısında bütün yasaların fırsat ve eşit olması gerekir. Bütün yasalar buna göre yapılsa kimse kimseden hak talep etmeye ihtiyaç duymaz. Mezhepçi saldırılara sürekli maruz kalıyoruz, bu yüzden barış dilini ortak kullanmamız gerekir. Farklılıklara düşman gözüyle değil de güzel bir bahçe olarak bakmak gerekir. Birliğimizi kaybedersek hiçbir şeye kazanamayız. Kim bize ne kadar değer verirse biz de o kadar karşılık veririz” şeklinde konuştu.

‘Paraları bankalarda saklamak suç’

Konuşmaların ardından bir gazetecinin TMSF’nin Bank Asya’ya el koyması sorusu üzerine Demirtaş, “Paraları bankalarda saklamak suç, ama ayakkabı kutularında saklarsanız suç sayılmaz” diye cevap verdi.

‘Merkez partisi olmak istiyoruz’

Caferi Derneği ziyaretinin ardından Ehli Beyt Alimleri Derneği (EHLA-DER) Genel Başkanı Hasan Kanaatlı’yı da dernek binasında ziyaret eden Demirtaş, Türkiye’de var olan sorunlara karşı çözümler bulabilmek için HDP’yi kurduklarını belirterek, “Geçmişimizi unutmadan, eşit yurttaşlık çerçevesinde el ele vererek Türkiye’nin merkez partisi olmak istiyoruz. Bizi birleştiren evrensel insan hakları ve eşitliktir. Seçimler buna vesile olur ve biz de adil, eşit bir kardeşlikle ilerlemek istiyoruz” dedi.

‘Kardeşçe açtığınız kucağa gelecekler olacaktır’

Kanatlı ise yasaların herkese eşit bir şekilde hak vermediği bir yerde dinin de olmayacağının altını çizerek, şunları söyledi: “İnanç ve etnisite sorunu var. Bizim anayasal sorunlarımız ve camilerimiz ile ilgili sorunlarımız var. Biz Aleviler ve Caferiler olarak inanç anlamında sorunlar yaşarken, Kürt kardeşlerimiz de etnisite anlamında sorunlar yaşıyor. Bu yüzden biz de kardeşliği birlikteliği savunuyor ve güçlendirmek istiyoruz.” Demirtaş’ı Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısı, kardeşliğe ve birlikteliğe yaptığı vurgulardan dolayı tebrik ve taktir ettiklerini belirten Kanaatlı, “Aynı şekilde düşüncelerimiz devam edecektir. Açıklamalarınız ümit vericidir. Kardeşçe açtığınız kucağa gelecekler olacaktır” diye belirtti.

Konuşmaların ardından basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından ziyaret sona erdi. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün