Türkiyeden Haberler

Demirtaş: Aleviler kurtuluşu öz mücadele ile sağlayabilir

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Alevilerin öz mücadeleleri ile kurtuluşu sağlayabileceklerini söyledi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi’nin açılışına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bütün ötekiler bugüne kadar hükümet ve devlet politikası nezdinde yok sayıldı. Aleviler öz mücadeleleri ile kurtuluşu sağlayabilir” dedi. Demirtaş ayrıca, Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) açıklamasıyla ilgili de bir değerlendirmede bulunarak, “Bizler stratejik bir arayış peşindeyiz, ittifak arayışımız seçimlere yönelik değil” diye konuştu.

DAD Ankara Şubesi açıldı. Açılışta DAD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Murat Işık, Türkiye’de ciddi bir örgütlülüğe ihtiyacı olan Alevi halkının bu çizgide bir dernek kurmasının önemli olduğunu belirterek, “Ortadoğu ve Türkiye’de ki gelişmeler yeni bir alevi mücadelesinin başlangıcını ifade ediyor. Bizde buna cevap olmaya çalışacağız” dedi.

‘Hiçbir siyasi parti ve lider bütün ezilenleri kurtaramaz’

Açılışa katılan Demirtaş da burada bir konuşma yaparak, “Türkiye’de bütün ötekiler bugüne kadar hükümet ve devlet politikası nezdinde yok sayıldı. Bu nedenle Aleviler kendi öz mücadeleleri ile kurtuluşunu sağlayabilir” dedi.

Demirtaş, toplumda ezilen bütün kesimlerin güçlü bir örgütlülüğe kavuşması için HDP olarak her türlü desteği vereceklerini belirterek, “Bu tür dernek ve sivil toplum kuruluşları güçlendikçe Türkiye’de ayrımcılığı, ayrımcılık politikalarının ortadan kaldırılabileceğini inanıyorum. Hiçbir siyasi parti ve lideri bütün ezilenleri kurtarmaz ve kurtaramaz böyle bir şey yalandır hayaldir. Aleviler bunu çok iyi biliyor. O nedenle öz gücünüzle örgütlenmelisiniz diğer ezilen kimlikler, inançlar ile işçi emekçi gençler ve kadınlar ile yan yana demokrasi ve özgürlük mücadelesi vermelisiniz” dedi.

Demirtaş, ayrım gözetmeksizin bütün Alevi dernekleri ilerici duruşu ve özgür yurttaşlık talebi ile Türkiye’de barış ve demokrasi kardeşlik için mücadele eden bütün Alevi derneklerinin kendileri açısında da kıymetli olduğunu bunların seçim arifesinde mücadele etrafına kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

BHH’nin seçim açıklaması

Demirtaş, BHH’nin seçim açıklamasına ilişkin de, “Barajı aşacağız bundan kimsenin korkusu olmasın bizim ittifak önerilerimiz sırf barajı aşmaya yönelik bir arayış değil, bizler stratejik bir birliğin stratejik bir arada durma ruhunu geliştirmeye çalışıyoruz. Daha çok bu nedenle önemsiyoruz ittifak politikamızı. Her halükarda barajı aşacağız ve Türkiye’de ezilen tüm kesimlere bir zafer armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün