Türkiyeden Haberler

Demirtaş: Alevilik nedir, devlet tanımlayamaz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDK’nin düzenlediği Alevi konferansında “Alevilik nedir, devlet tanımlayamaz. Kararı devlet veremez. Aleviler karar verir, devlet kolaylaştırır” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halkları Demokratik Kongresi’nin (HDK) İstanbul’da düzenlediği “Alevilik: Tarih, Sorun, Tahayyül” başlıklı konferansında konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Yeni Yaşam

“HDK, Türkiye’de nasıl yaşanılması gerektiğine dair bir prototiptir. Bütün farklılıklarımızla birlikte yaşam. Aslında bu yalın gerçekliği yüzlerce yıllardır gerçekleştirmediğimiz için dünyanın bütün yerlerinde, Ortadoğu’da kan akıyor.

“HDP’nin birlikte yaşam meselesi gerçekten cesaret işidir. HDP’nin yeni yaşam sloganında ifade etmeye çalıştığı bu mesele cesaret işidir. Çünkü sizin gibi yaşamayan sizin gibi düşünmeyen, sizin gibi ibadet etmeyen veya zıt olan kişilerle gruplarla halklarla bir arada yaşamak. Bu cesaret ister. Bu cesareti gösteremeyenler bundan dolayı mezhep kimlik savaşı yürütüyorlar.

“IŞİD, birlikte yaşam cesaretini göstermediği için kan döküyor. En kolayını seçiyorlar, en korkakça, en alçakla olanını seçiyorlar. Biz, bizi yok etme gibi bir düşünceye sahip olsa bile onu demokrasi içinde tolere etmeye çalıştığımız bir anlayışla siyaset yapmaya çalışıyoruz. HDP, buna cesaret eden en büyük partidir.

“Bizler emekten, demokrasiden, ezilenden yana olanlar farklı derelerden akarak denize ulaşmaya çalıştık, şimdi denize hep birlikte döküldüysek, gemiyi hep birlikte ilerletmenin zamanıdır. Bizler bu ülkenin gerçek sahipleri neden hep talep eden durumdayız? Neden bizim dışımızdakiler hep yönetendir.

‘Hep birlikte bunu çözelim’

“Aleviler isteyen, devlet vermeyendir; Kürtler, kadınlar, işçiler, gençler isteyendir devlet vermeyendir. Sorunlarımızın tespitiyle ilgili söylenecek söz bitti. Şimdi nasıl çözeceğiz noktasındayız. Yoksa, ‘Alevilik nedir, sorunları nedir?’ Bunu bilmeyen bu ülkede yaşamıyor? Yine Kürtler, kadınlar, gençler ne istiyor? Hep birlikte bunu çözelim. Biz sadece muhalefet partileri kalmak istemiyoruz, kendi ülkemizi yönetmek istiyoruz. Biz kendi sorunlarımızı çözeriz. Asla egemenler bizim hakkımızı vermeyecektir.

“AKP, ne Kürdün derdine yarasına merhem olacak ne de Alevi’nin ne kadının ne işçinin derdine derman. AKP’nin sorunları çözmek istemiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘400 vekil istiyorum’ diyor. Demirtaş, AKP, sorunları çözmek için 400 istemiyor, kendisinde yüz verdiğimiz için 400 istiyor.

‘Umudu artık HDP’de görüyorlar’

“Sorunların çözümü, ancak hep birlikte çözmekle mümkündür. Sorunun çözümü, HDP’nin dallarında, yapraklarında ve köklerindedir. Çünkü biz, geçmişte, zulmün kalesi olarak bentlerin dikildiği yerde o bentleri yıktık.

“Değişime, yeni yaşama hazırız diyorsak, eğer halklarımız için canımızdan geçmeye hazırsak toplum bizi bekliyor. Umudu artık HDP’de görüyor. Umutsuzluğun bu kadar derin olduğu bir yerde biz de çözüm yaratamayacaksak Türkiye o zaman karanlığa gömülmüş olacak. 7 Haziran’da HDP iyi bir çıkış yapmalıdır.

“Kobanê, Şengal, Maxmur’da direnenler, mevzideler, belki bir tanesi daha canını verecek. Onun seçim ya da adaylık gibi bir gündemi yok. Onlar bizim onurumuz için direniyorlar. Belki bir çoğumuz onların belki fotoğraflarını göremeyeceğiz. Onların mücadelelerini yaşatmalıyız.

Zorunlu din dersi

“Diyanet kaldırılsın diyoruz, sanki din kaldırılsın demişiz, yaygara. Diyanet karşı çıkıyor. Haklı; kaldırılsa minibüse binecek.

“Zorunlu din dersi diye bir şey olur mu ya? Devlet zorla kendi dinini senin çocuğuna anlatıyor, en çok Sünniler karşı çıkmalı.

“Alevilik nedir, devlet tanımlayamaz. Kararı devlet veremez. Aleviler karar verir, devlet kolaylaştırır. Aleviler Cemevi ibadethanedir diyorsa, ‘Değildir’ demek devletin haddi değildir.

“Dün gelen de, bin yıl önce gelen de bu ülkenin sahibidir. Kendi öz vatanımızdayız, isteyen olmaktan çıkmalı, inşa eden olmalıyız.”(yuksekovahaber.com)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün