Türkiyeden Haberler

Alevilerin AİHM Kararı Uygulansın İstemi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Alevilerin İbadetlerinin yapıldığı yerlerin yasal statüsünde olmasını kararını aldı.Dün Gaziantep Cemevi Kültür Merkezinde Bir toplantı düzenlendi.Toplantıya Cem Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ali Gündüz Balçık,Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı,Gaziantep Alevi Kültür Derneği Başkanı Yılmaz Demirdelen ve Gaziantepli alevi vatandaşlar katıldı.

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, yaptığı konuşmada:
” Kentimizde bir Cemevi bulunmakta.Gaziantep’in nufüsu 2 milyon 5 00 bine yakın ve alevi vatandaşlarının sayısının bayağı yüksek olduğu bu şehirde bir cem evi yeterli değildir.AİHM nin aldığı kararların Gaziantep Barosu olarak takipçisi olacağız. Bu kararların uygulanması için,haklımızın yanında olacağız.Kitelesel yada Bireysel başvurularla bu yaptırımları uygulatmak için elimizden geleni yapacağız. Camilerin suyu elektriği ve diğer masrafları Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından karşılanıyor.Aynı statü içinde Alevi toplumunun cemevlerinin de masraflarının Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından karşılanması gerekiyor. Şahsım olarak alevi bir vatandaş olarak sizlerle beraberim.” Dedi.

Cemevlerinin yasal statüsü ile AİHM’de kazanılan ve kesinleşen davalara yönelik bilgiler veren Ali Gündüz Balçık,AİHM’nin aldığı kararların Türkiye’de uygulanmadığını söyledi. AİHM’de Aleviler ile ilgili 3 dava açtıklarını ve 2’sinin sonuçlandığını kaydeden Balçık, “AİHM, Alevilerin ibadet yerlerinin yasal statü kazanması ve cemevlerinin giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanmasına yönelik karar çıktı. Ancak ne yazık ki ülkemizde AİHM’nin verdiği bu kararlar uygulanmıyor” dedi.

http://www.gaziantephaberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün