Türkiyeden Haberler

Dersim Direniyor

Irkçı MHP lideri Devlet Bahçeli Dersim’de protestolarla karşılandı. Binlerce kişi sokaklarda. Çevre illerden takviye getirilen polis, halkın valilik önüne gitmesini engellemeye çalışıyor.

Dersim isyanı liderlerinden Seyit Rıza’ya ‘terörist’ diyerek hakaret eden ırkçı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün Dersim’de valiliği ziyaret etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı siyasi çekişme üzerine Dersim’e gitmek istediğini açıklayan Bahçeli, halk tarafından protesto ile karşılandı.

Ziyareti protesto amacıyla kent merkezindeki esnaflar kepenk açmadı, kontaklar kapatıldı. Öğrenciler okullara gitmedi. Binlerce kişi Devlet Bahçeli’nin gelişini protesto etmek için Siyenk Mahallesi’nde toplandı.

Yürüyüş öncesinde binlerce polis, Siyenk Mahallesi’ni kuşatma altına aldı. Bahçeli ziyareti nedeniyle 10 kentten takviye polis ve TOMA getirildiği öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’nda tüm izinler kaldırıldı.

Sabah erken saatlerinden itibaren halk, Siyenk Mahallesi’nde bulunan Çarşı Market önünde toplandı. “Dersim kaledir, sefer olur, zafer asla” ve “Dersim aslanlar yurdudur, tilkiler giremez” yazılı pankart açan binlerce kişi, “Burası Dersim köpeklere yer yok” ve “Devlet Dersim’den defol” şeklinde sloganlar attı.

Dersim’de bulunan siyasi parti ve kitle örgütleri açıklama yapacaklarını duyururken, halka yönelik polis saldırısı üzerine kentteki gerginlik giderek arttı.

Halkın, Bahçeli’nin ziyaret edeceği valilik önüne yapmak istediği yürüyüş engellendi. Polis sokaklarda gaz bombaları ile halka saldırdı, sokaklar gaz bulutu içinde kaldı.
Valiliğe 500 metre mesafeye kadar yaklaşan çatışmalar halen sürüyor.

BAHÇELİ YİNE ‘TERÖRİST’ DEDİ

Dersim halkı tarafından istenmeyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Elazığ’dan beraberinde getirdiği kitle ile Tunceli Valiliği’ne geldi. Kentin merkezinde olmayan valilik binasına giren Bahçeli’nin beraberindeki kitle ırkçı sloganlar attı.

Bahçeli konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenerek, “İşte Tunceli’deyim” dedi. Valilik önünde polis ablukasına alınmış alanda konuşan Bahçeli, Dersimliler için yine hakaret ve ırkçı ifadeler kullandı. Bahçeli’nin konuşması esnasında çevresindeki kitlenin tedirgin olduğu gözlenirken, Bahçeli’nin konuşmasını hızla tamamlaması için atılan sloganlara dahi müdahale edildi.

Bahçeli’nin “1937-38 olayları isyandır, hadiseye karışanlar da teröristtir” sözleri adliye içindeki avukatlar tarafından tepkiyle karşılandı. Avukatlar ile polis arasında arbede yaşandı.

Bahçeli’nin Dersim ziyareti öncesinde açıklanan esnaf ve cemevi ziyareti, programdan çıkarıldı.

http://etha.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün