Türkiyeden Haberler

‘Alevi öğrencilere şehadet getirtilmesi AKP politikasıdır’

İzmir’de bir ortaokulda din dersi öğretmeninin, sınıfa girerek, “Alevi olanlar ayağa kalksın” dedikten sonra ayağa kalkan öğrencilere Kelime-i Şehadet getirtmesi olayına ilişkin Alevilerden tepki geldi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, yapılanın tek kelime ile ayrımcılık olduğunu ve diğer öğrencilerde Alevilere karşı nefret duygusunu geliştirmeyi amaçladığını ifade etti. Öğretmenin 5. sınıfta bulunan öğrencilere, “Gerekirse okulunuzu bırakın ama Kur’anı Kerim’i okumayı bırakmayın” dediğini de kaydeden Gümüş, “Dindar nesil yetiştireceğiz” diyen AKP Hükümetinin ayrımcı, ötekileştirici ve nefreti körükleyen politikaları İzmir’de açıkça uygulanır hale gelmiştir. Bu ayrımcı ve ötekileştirici söylemin tam da Başbakanın Alevilere yönelik açılımı konuştuğu günlere rastlaması tesadüf değil; olsa olsa mızrağın çuvala sığmadığını göstermektedir” dedi.

AİHM’nin, ebeveynlerinin dini inançlarına ve geleneklerine uymayan uygulama ve hareketleri yapmaya zorlamanın suç olduğu kararının orta yerde durduğunu belirten Gümüş, “Bu uygulama, düpedüz dayatmadır. AİHM kararını görmezden gelerek uygulamaktan kaçınan AKP’nin hukuk tanımaz bu tutumu sürerken, Alevi açılımını nasıl yapacak?” diye sordu.(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün