Türkiyeden Haberler

Dersim için özür CHP’yi karıştırdı

CHP adına Dersim katliamından özür dileyen Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu BirGün’e “Özür dilemekle sorun çözülmez, arşivler açılsın” dedi. CHP’den ise Tanrıkulu’na farklı tepkiler geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun CNN Türk’te katıldığı bir televizyon programında söylediği “Dersim’de acı duyan herkesten CHP adına bin kere özür diliyorum” sözleri, CHP’deki Dersim tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

BirGün’e konuşan Tanrıkulu, sözleri ardından olumlu tepkiler aldığını belirterek, eski CHP milletvekili Şahin Mengü’nün Twitter mesajıyla gösterdiği tepkiyi ‘önemsemediğini’ söyledi. Sadece ‘özür dilemeyle’ bu sorunun çözülemeyeceğini belirten Tanrıkulu, Dersim konusunda arşivlerin tümüyle açılması ve araştırma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu’nun hangi sıfatla özür dilediğini sorgulayan Mengü, ‘şerefsiz’ diye seslenmişti.

‘DUYGULARINI İFADE ETTİ’
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Tanrıkulu’nun Dersim’de yaşanan acılar nedeniyle duygularını ifade ettiğini belirterek, “Bunu bir başka yere taşımak doğru olmaz” dedi.

Hamzaçebi “Bu konunun Cumhuriyet ile hesaplaşmak, kurucusu büyük önder Atatürk ile ilgili konu olarak ortaya koymayı kesinlikle yanlış bulurum. O bir devletin uygulaması. Orada büyük bir acı yaşanmıştır. Büyük bir bu acı yaşanmışsa, bununla ilgili insanlar duygularını ifade ediyorsa olumsuz değerlendirmek doğru olmaz” dedi.

‘ÖZÜR MÖZÜR DİLEMİYORUM’
CHP Mersin milletvekili Ali Rıza Öztürk ise, Tanrıkulu’nun Dersim özrüyle ilgili olarak “Ben hiç özür mözür dilemiyorum” dedi. Geçmişte yaşanan olaylara bugünün Türkiye’siden bakılamayacağını, yaşananları 1930’ların koşullarıyla değerlendirmek gerektiğini savunan Öztürk, bu tür acı olayların siyasi istismar konusu yapılmaması gerektiğini söyledi.

Öztürk, “Önemli olan o tip yaşanan acıların yaşanmaması. Ondan daha fazlası bugün Türkiye’de yaşanıyor. O nedenle ben tarihin tarihçilere bırakılmasını söylüyorum” dedi.

‘EMPERYALİSTLER…’
CHP’nin ‘ulusalcı’ kanat milletvekillerinden Dilek Akagün Yılmaz ise Twitter’dan ilginç bir değerlendirmeyle Tanrıkulu’na tepki gösterdi. Yılmaz, “Dersim olayları nedeniyle özür dilemesi gereken CHP değil, ayaklanmayı kışkırtan, ölümlere neden olan emperyalizm ve işbirlikçileridir” dedi.

‘DERSİMİ GÜNDEME GETİRENLER ONU YUHALATANLAR’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise El Cezire Türk’ten Sibel Demirci Erdem’e yaptığı açıklamada  “Özür dilemesi gereken devlettir. Dersim’i CHP’ye yüklemek haksızlıktır, ahlâksızlıktır” dedi. Ağbaba CHP’nin Dersimli birini genel başkan seçerek Dersim ile yüzleştiğini de söyledi. AKP’nin Dersim meselesini suiistimal ettiğini söyleyen Ağbaba “Dersim’i gündeme getirenler, Dersimli’yi meydanlarda yuhalatanlar ve her türlü ayrımcılığı yapanlardır” diye konuştu.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün