Türkiyeden Haberler

Alevi Bektaşi Federasyonu: Alevilik, AKP’nin can simidi değildir

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Aleviliğin, AK Parti’nin başı sıkıştığında başvuracağı can simidi olmadığını söyledi.

AK Parti hükümetinin, son günlerde yeniden Aleviliği diline dolamaya başladığını hatırlatan Fevzi Gümüş yazılı değerlendirmesinde, Başbakan Ahmet davutoğlu’nun Aleviliğe ilişkin son çıkışının çözüm üretmek amaçlı olmadığını; AK Parti’nin Türkiye’nin meseleleri konusunda sıkıştığını gösterdiğini söyledi. “Önceki Başbakan’ın ve dolayısıyla AKP’nin Aleviliğe nasıl baktığını; cemevlerimiz ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan fetvalar aldıklarını unutmadık.” diyen Gümüş şöyle devam etti: “12 yıllık AKP Hükümeti süresince edindiğimiz tecrübeler, işlerin yolunda gitmediğini ve mevcut sorunları ötelemek için zaman kazanma politikasına başvurduğunu gösteriyor. Hükümetin Alevileri oyalamak ve toplumun dikkatini mevcut sorunlardan uzaklaştırmak için gündemine aldığı Aleviliğe ilişkin herhangi bir çözümü olmadığı ortadadır. Ancak hükümet her seferinde topu taca atacak bahanelere sığınmaktadır. Bu bahanelerden biri de Alevilerin kendi aralarında görüş birliğine varamadığı iddiasıdır. Bu iddia çok gülünçtür.”

Genel Başkan Fevzi Gümüş, Alevilerin kendi aralarında görüş farklılıkları olmasına rağmen bu görüş farklılığının AK Parti ile IŞİD’in İslamiyete bakışındaki farklılık kadar büyük olmadığını dile getirdi.

‘TALEPLERİMİZ AÇIK VE ANLAŞILIR NİTELİKTE’

Taleplerinin açık ve anlaşılır nitelikte olduğuna işaret eden Gümüş, “Biz Aleviler, cemevlerine yasal statü kazandırılmasını; din dersinin zorunlu olmaktan çıkartılmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın farklı bir modelle yeniden konumlandırılmasını ve Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi’ne dönüştürülmesini istiyoruz. Biz Aleviler, Alevi – Sünni bütün yurttaşlarımızın eşit statüde olmasını istiyoruz. Alevilerin taleplerinin gerçekleştirilmesinin karşısında anayasal düzeni değiştirmek gerektirecek herhangi bir durum da söz konusu değildir.” dedi.

Ancak hükümetin Alevilere ilişkin çözüm üretmekten çok, asıl meramının başka olduğu gündeme taşımaya çalıştıkları Dersim sorunundan anlaşıldığına dikkat çeken Gümüş, şöyle devam etti: “Hükümet, neden Alevilerin sorunlarını gündeme getirir gibi yaparak Dersim’i hatırlatıyor? Çünkü aslında hükümetin ‘çözmek istiyoruz’ dediği şey, bizim taleplerimiz değil; Aleviler ile CHP ve sol arasında var olan ve pek çok tarihsel ve toplumsal arka planı bulunan güçlü bağdır.”

‘HÜKÜMET, ALEVİLERİN CHP’YE VE SOLA DESTEK VERMESİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR’

Gümüş, hükümetin, Alevilerin CHP’ye ve sola destek vermesini engellemek istediğini belirterek, “Yas-ı Muharrem’de, Başbakan’ın Hacı Bektaş’ta yumuşak bir üslupla söylediği Aleviliğe dair sözler, kendisinden önceki Başbakan ile aynı içeriğe sahiptir. Konuşmanın içeriğinden de anlaşıyor ki AKP, evrensel laikliğe uygun bir çözüm üretmek yerine Aleviler üzerinden CHP’yi, CHP üzerinden tek parti iktidarını ve elbette Dersim’i konuşarak, zaman kazanmak ve gündem değiştirmek istiyor. Çünkü Türkiye’de başta kömür ocakları olmak üzere gerekli önlem alınmadığı için her gün ortalama beş işçinin hayatını kaybediyor. ‘Çözdük, çözüyoruz’ dedikleri Kürt sorununda MHP’den daha milliyetçi bir noktaya geldikleri ortadadır. IŞİD’ci katillerin Kobani’de gerçekleştirmek istedikleri katliama karşı sessizliklerini ancak Obama’nın telefonu ile bozduklarını biliyoruz. Kürt sorunu konusunda dillendirdikleri ‘özgün, yerli ve milli çözüm’ formülü, kuyruğu dik tutma isteğinden başka bir anlam taşımıyor.” açıklamasını yaptı.

‘BİN ODALI SARAY CUMHURİYET İLE HESAPLAŞMANIN SİMGESİ’

Gümüş ayrıca Ankara’nın nefes borusu konumundaki Atatürk Orman Çiftliği’ne yapılan bin odalı köşkün lükse düşkünlüğün işareti olduğu kadar Cumhuriyet ile hesaplaşmanın simgesi olduğunun gözden kaçmaması gerektiğini hatırlattı.

Başbakanlık için yapımına başlanan binanın Cumhurbaşkanlığına çevrilmesi, dönemin Başbakan’ın Cumhurbaşkanı olması ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen Gümüş, “Bir zamanlar sıfır sorun olarak lanse ettikleri Suriye meselesi, Türkiye için bir bataklığa dönüşmüş durumdadır. Bütün bu meseleler nedeniyle çıkmaza sürükledikleri Türkiye’nin yönetilemediği gerçeğini örtmek için gündeme getirdikleri Alevilik sorunu, AKP’nin can simidi olamaz. Bu hükümet, Aleviliğe dair çözüm üretme konusunda inandırıcılığını yitirmiştir. Zaten Davutoğlu da çözüm değil; öncülünün yolundan giderek zaman kazanmak istiyor. Dersim’i de zaman kazanma stratejisinin mezesi yapmaktan geri durmuyor.” diye devam etti.

‘AKP, DERSİM’İ MALZEME YAPACAĞINA O GÜNÜN ARŞİVLERİNİ AÇMALI’

Federasyon Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Dersim konusuna da değinerek,”Biz Aleviler, Dersim tertelesinin, Türkiye’nin mutlaka ‘amasız’, ‘fakatsız’ konuşup halletmesi gereken bir mesele olduğuna inanıyoruz. Biz Aleviler, Dersim’in acılarla dolu tarihinin sorumlusu devlet olduğuna inanıyoruz. Devleti o gün CHP yönetiyorduysa bugün de AKP yönetiyor. AKP, Dersim’i malzeme yapacağına o günün arşivlerini açmalı ve kimin hangi rolü üstlendiğini kamuoyu görmelidir. Evet, bütün bunlar, AKP hükümetinin zaman kazanmak peşinde olduğunu gösteriyor. Oysa Biz Aleviler bir an önce taleplerimizin çözülmesini istiyoruz.” dedi.

‘HER İNANCA EŞİT MESAFEDE DURMASINI BİLECEK’

Çözümün formülünün basit olduğunu aktaran Gümüş, “Alevileri tanımlamaktan vazgeçin; amasız fakatsız, önkoşulsuz Alevileri tanıyın. 12 yıllık AKP Hükümeti, Sünnilerin Sünni gibi, Alevilerin Alevi gibi ve dolayısıyla bütün inanç ve dinlerin kendi inançlarına uygun olarak yaşayabildiği ve muhataplarının inançlarına saygı gösterdikleri bir ortamı yaratmak için öncelikle her inanca eşit mesafede durmasını bilecek bir devlet modelini yaratmak gerekir. Alevi Bektaşi Federasyonu olarak Alevilerin temel sorunlarının çözümü için eşit koşullarda hükümetle her düzeyde görüşmeye hazır olduğumuzu da kamuoyuna buradan bir kez daha ilan ediyoruz.” diye sözlerini tamamladı. CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün