Türkiyeden Haberler

Dersim Katliamı’nda ölenler pek çok yerde anıldı

4 Mayıs 1937’te yapılan Dersim Katliamı’nın 78’nci yıldönümü nedeniyle ülkenin pek çok yerinde anma etkinlikleri düzenlendi

Mersin

Mersin’de HDK bileşenleri tarafından, 1937 Dersim Katliamı’nın 78’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, katliamda yaşamını yitirenler anıldı; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, soykırımla yüzleşme ve samimi özür dileme çağrısı yapıldı. Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen anmaya, HDK bileşenleri, Mersin Cemevi, Demokratik Alevi Derneği, Arap Alevi Meclisi, HDP Mersin Milletvekili Adayları Çilem Öz, Ali Tanrıverdi ve Müslüm Tank, sivil toplum temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulan etkinlikte mumlar yakıldı. Anmada, “Dersimi unutma, unutturma”, “Arşivler açılsın, hesap sorulsun” sloganları atıldı, “Dersim, Madımak, Roboski’de katliam yapıldı. Unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı.

HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Hüseyin Doğan, Katliamda Başvekil Mustafa Kemal Atatürk ve Mareşal Fevzi Çakmak’ın oynadığı role dikkat çekerek, “Dersim halkı, 78 yıldır adalet ve yüzleşme talebinden asla vazgeçmedi. Fiziki kıyım, 1937/38 süreçleriyle sınırlı kalmamış, günümüzde de Kürt sorunu olarak can almaya devam etmektedir. Alevi kimliğimiz halen tanınmamakta, etno-dinsel asimilasyon politikası, halen çift yönlü sürdürülmektedir” dedi. Doğan, Alevilerin katliama yönelik taleplerini dile getirdi.

dersim-katliamı-anması-mersin

Malatya

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu Suriye’nin İdlib kentinde ki Cisr El Şuğur kasabasında 33 Alevi 14 Sünni vatandaşlara yönelik yapılan katliamları kınadı. Malatya Alevileri Eşitlik Yurttaşlık platformu üyeleri adına açıklama yapan platform sözcüsü Mehmet Duran Özkan, yaşananların bir etnik temizlik olduğuna işaret etti. “Bu katliam Türkiye’deki uzantıları tarafından camilerde lokum dağıtarak kutlamıştır” diyen Özkan, katliamın Kobanê ve Şengal’de yaşananların devamı olduğunu söyledi.

İstanbul

Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), 4 Mayıs Dersim Tertelesinin 78’inci yıl dönümü nedeniyle Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. “Dersim 38 katliamdır, soykırımdır, katliamı kınıyoruz” yazılı pankartın taşındığı yürüyüşte sık sık, “Dersimi unutma unutturma”, “Dersim 38 katliamdır”, “Dersim adı geri verilsin” sloganları atıldı.

Yürüyüşün sona ermesinin ardından yapılan basın açıklamasını DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Besime Yeter okudu. 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de “Tedip ve Tenkil Harekâtı” adı altında imha ve yok etme uygulaması başlatıldığını belirten Yeter, Dersim Tertelesi’nden dönemin tüm yetkililerinin sorumlu olduğuna dikkat çekti. Yeter, 4 Mayıs’ın “Dersim 38 Terlesini Anma Günü” ilan edilmesini ve Dersim isminin iade edilmesini istedi.

Açıklamanın ardından katliamda yaşı küçültülerek idam edilen Seyit Rıza’nın idamını anlatan tiyatro gösterimi yapıldı.


dersim-katliamı-anması-istanbul (2)

Dersim

Dersim Halk Meclisi öncülüğünde Seyid Rıza Parkı’nda bir araya gelen kitle Dersim Soykırımı’nı yıl dönümünde protesto etti. Düzenlenen basın açıklamasına Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri “Dersim hakikat itikat yüzleşme” pankartı açarak soykırımı düzenleyen zihniyeti dersim 38 ile yüzleşmeye davet etti. 70 bin insanın katledildiğine, Dersim coğrafyasının yok edilmesine dikkat çeken HDP merkez ilçe eş başkanı Özge Hoşoğlu “Her daim iki elimiz yakalarında olacak, zulümleri karşısından direnmeyi kutsal bildiğimiz zalimlere karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

“Katletmeye çalıştığınız Kürt Kızılbaş toplum direnerek küllerinden yeniden doğdu. Bizler bugün bir kez daha sesleniyoruz” diyen Hoşoğlu, Dersim 38 arşivlerinin açılmasını ve Dersim ile yüzleşilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

dersim-katliamı-anması-dersim (1)dersim-katliamı-anması-dersim (2)

Kaynak: DİHA, ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün