Türkiyeden Haberler

Diyanet İşleri Başkanı: ‘Diyanet kaldırılamaz, arabayı verelim’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet’in kaldırılamayacağını söyledi, Aleviler için kafa yorduklarını söyledi ancak somut bir çalışmadan söz edemedi. Görmez, 1 milyon liralık makam aracını ise iade edeceğini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, HDP’nin 1 milyon liralık makam aracı, hutbeler ve mezhepçi politikalar ile ilgili eleştirilerine yanıt verdi. Habertürk televizyonunun Ankara temsilcisi Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayan Görmez, Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında elinde Kuran-ı Kerim ile gezerken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tartışılır hale gelmesini eleştirdi.

Diyanet’in tartışma konusu yapılmasını bir yandan normal bulduklarını söyleyen Görmez, diğer yandan kurumun itibarına gölge düşürüldüğünü, çalışanlarının üzüldüğünü, polemikler yaratıldığını ve vicdanların yaralandığını ileri sürdü.

1 milyon liralık makam aracının da bu tartışmalara dahil edildiğini belirten Görmez, o araca bir gün bile binmediğini, tartışmalar sonrasında da iade etme kararı aldığını ifade etti.

‘Diyanet’i eleştirebilirsiniz ama kaldıramazsınız’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıradan bir kamu kurumu değil, milletin kurumu olduğunu iddia eden Görmez, HDP’nin dillendirdiği “Diyanet’in kaldırılması” vaadi ile ilgili “Kurumun toplumsal meşruiyeti yasal meşruiyetinin önündedir. Bu toplumun birliğinin çimentosudur. Eleştirilerimizi yapabiliriz ama eleştirileri yaparken sırdan bir kamu kurumu gibi ‘Gelirim kapatırım, yok ederim’ düşünceleriyle doğru değil” dedi.

Alevilere ‘kafa yormak’tan başka bir şey yok

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sadece İslam’ın Sünni mezhebi çerçevesinde çalışmalar yürüttüğü yönündeki eleştirilere de katılmayan Görmez, “Alevi vatandaşlarımıza hizmet konusunda çok kafa yorduk” dedi ancak somut olarak sadece Avrupa’daki Alevilerin asimile edilememesini gösterdi.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün