Türkiyeden Haberler

Dersim’de 3 Bin Kişiye Aşure Dağıtıldı

Dersim Belediyesi, Muharrem orucunun bitmesiyle birlikte bugün Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 3 bin kişiye aşure dağıttı.

Aleviler arasında 12 İmam Orucu olarak bilinen Muharrem oruçlarının bittiği bugün Dersim Belediyesi tarafından pişirilen kazanlar dolusu aşure Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 3 bin kişiye dağıtıldı. Aşure dağıtımından önce meydanda toplanan kalabalığa konuşan Dersim Belediye Başkan Vekili Nurhayat Altun, aşurenin içine konulan 12 çeşidin birlik ve beraberlik sembolü olduğunu belirterek, “Bizim inancımızda 12 imamların yeri Hz. Hüseyin’in yeri her zaman ayrıdır. Biz şuna inanıyoruz ki, bir halk inancıyla diliyle ancak var olabilir. Biz de bugün inancımızın gereğini yerine getirdik, bundan sonra da yerine getireceğiz. Biz şuna da inanıyoruz ki, aşuremizin sembolü 12 çeşidin sembolü olarak birliği beraberliğin ve halkların kardeşleşmesinin sembolü olsun. Bugün burada birlikte paylaştığımız lokma ortak yaşamın dostluğun kardeşliğin ve barışın lokması olsun. Biz her zaman barış için çabaladık, bedel ödedik. Bundan sonra da barış yolunda mücadelemiz devam edecektir. 12 imamın ve Hz. Hasan’ın, Hz. Hüseyin’in mücadelesi de kardeşlik dostluk ve barış mücadelesiydi. Bizler de her lokmamızı dostluğa kardeşliğe ve barışa adarız. Mücadelemizde bu nedenler içindir” dedi.

Dersim Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, vekili Nurhayat Altun ile diğer vatandaşlar ellerini kazanların kenarına tutuktan sonra Alevi geleneklerine göre Alevi Dedesi dua okudu. Duaların okunmasından sonra aşureler Başkan Bul ve Altun tarafından tabaklara doldurularak yaklaşık 3 bin kişiye dağıtıldı.

http://www.haber3.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün