Türkiyeden Haberler

Türkiye Barolar Birliği “Sivas Katliamının 22. Yıl Dönümünde Yüzleşme Paneli” Düzenledi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Bu toprakların yüzlerce yıllık geleneklerinde ve kültüründe velilerin, pirlerin, geçmişimizin, yani her şeyin ölçüsüne, merkezine insanı koyan, insan sevgisini yerleştiren o büyük kültürün, felsefenin damgası var” dedi.

Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliğinde düzenlenen Sivas Katliamının 22. Yıl Dönümünde Yüzleşme Paneli’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin 22 yıldır bu olayla yüzleşemediğini savundu. Türkiye’de Alevi vali, emniyet müdürü, bürokrat bulunmadığını ileri süren Feyzioğlu, bunun da yüzleşmenin hiç istenmediğini ortaya koyduğunu ifade etti. Devleti idare edenleri ayrımcı bir dil kullanmakla suçlayan Feyzioğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarına rağmen olumlu adım atılmadığı iddiasında bulundu. Feyzioğlu, oynanan bütün oyunlara rağmen birilerinin sürekli gerdiği fay hatlarının kırılmadığını dile getirerek, “Çünkü bu toprakların yüzlerce yıllık geleneklerinde ve kültüründe velilerin, pirlerin, geçmişimizin, yani her şeyin ölçüsüne, merkezine insanı koyan, insan sevgisini yerleştiren o büyük kültürün, felsefenin damgası var. ‘İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ diyen bir kültür, ‘kadınlar okumalıdır’ diyen bir büyük medeniyet, ‘yaratılanı yaratandan ötürü severim’ diyen inanılmaz insani bir felsefe. İşte böyle bir toplum birbirine mezhep üzerinden, ırk üzerinden, düşman edilmek isteniyor” ifadesini kullandı.

Bu arada, Türkiye’nin Suriye politikasını “mezhepçi” olduğu iddiasıyla eleştiren Feyzioğlu, bu andan sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine, “yurtta barış, dünyada barış” ilkesine dönüş yapılması gerektiğini söyledi. Feyzioğlu, “Türkiye’nin bir maceraya sürüklenmemesi için derhal, Suriye’ye müdahale imkanı tanıdığı söylenen tezkere, yeni bir Meclis kararıyla geri çekilmelidir” diye konuştu.

http://www.sondakika.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün