Türkiyeden Haberler

Dersimde Maraş Katliamı Protestosu

Katliamın 36’ncı yıldönümü nedeniyle yaklaşık 200 kişinin katıldığı protesto yürüyüşü düzenlendi.

Maraş’ta 1978 yılında 19- 26 Aralık tarihleri arasında çıkan katliamın yıl dönümü nedeniyle Dersim’de, Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Yardımcısı Nurhayat Altun ile sivil toplum örgütleri üyeleri protesto yürüyüşü düzenledi.

Yaklaşık 200 kişi Cumhuriyet Caddesi’nden Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Protestocular adına konuşan Demokratik Haklar Federasyonu üyesi Tahir Demirtaş, Türkiye’nin tarihsel sürecinde bir çok katliam ve kanlı olayların olduğunun görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Azınlıklar ve belli ulustaki milliyetlere mensup insanlar hep ezilmiş, soykırıma ve katliamlara uğramışlardır ve katliamlarla karşı karşıya kalmışlardır. Türk devleti kendi dışındaki muhalif ve anlayışlara her daim zor ve şiddet metodunu kullanmıştır. Yakın zamanda bunların örnekleri çok fazla. Dersim soykırımından başlayarak Maraş, Çorum ve Sivas katliamları ile 19-22 Aralık cezaevi olayları sırasında uyguladığı kanlı bakınlar devletin gerçek yüzünü ve niyetini ortaya koymuştur.”

DBP Dersim İl Başkanı Ergin Doğru da Maraş’ta katliam yaşandığını ve hala katillerinin yargılanmadığını belirterek, “Bugün bir grup hala Maraş olaylarının yıldönümünde sokakta bildiri dağıtarak bu günü kutlamak istiyor. Hala bu zihniyet yargılanmıyor ve halkın bir anma yapmasına bile izin verilmiyor. Bülent Ecevit’in çekmecesinde çıkan notlarda Maraş katlimanını faillerin ve nedenleri vardı. 12 Eylül faşist cuntasına zemin hazırlamak için gerçekleştirilen bu katliam ile mahsum Alevi halkı işkence ile öldürülmüştür” dedi.

DHA 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün