Türkiyeden Haberler

Dersimli futbolcu Deniz Naki’ye saldırı

Gençlerbirliği’nin Dersimli, Kürt-Alevi futbolcusu Deniz Naki dün Ankara’da 3 kişinin saldırısına uğradı. Resmi Facebook sayfasında açıklama yapan Naki, saldırganların kendisini “bu ilk uyarı” şeklinde tehdit ettiğini söyledi.

Naki, saldırıya uğramasında Kürt-Alevi olmasının, Kobanê ve Şengal’deki IŞİD terörüne karşı tepki göstermesinin rol oynadığını düşündüğünü belirtti.

Naki, IŞİD karşıtı tutumu sebebiyle bugüne kadar sık sık sözlü sataşmalara maruz kaldığını ifade etti.

BİLD’E ANLATTI

Alman Bild gazetesine de konuşan Naki, “Pazar günü tatil günümüzdü. Yemek almaya gittiğim sırada üç kişi yolumu kesti. Bana defolup gitmemi söylediler. Kulübün benim gibilere ihtiyacı olmadığını söylediler. Bu bana yönelik ilk uyarıymış” şeklinde konuştu ve ardından saldırıya uğradığını ve onu rahat bırakmaları için para bile verdiğini belirtti.

Dün sakatlanmış eli ve morarmış gözüyle Gençlerbirliği menajeri Aykut ile görüşüp çözüm yolu aradığını belirten Naki, “Ankara’da kendi başıma dışarıya çıkamıyorum. Takım arkadaşlarım için de endişeliyim. Onların da başına bir şey geleceğinden korkuyorum. Burada olmamın artık hiç bir anlamı yok. Beynimde sürekli dönen bu olay beni mahvediyor. Artık dayanamıyorum” dedi.

‘BABAM ‘HEMEN EVE DÖN’ DEDİ’

Naki, “Ailem Düren’de yaşıyor, babam çok endişeli. Hemen uçağa binip eve dönmemi istiyor” diye konuşan Naki, 11 Ekim’de de devre arasında Türkiye’yi terkedip St. Pauli’ye dönmek istediğini beyan etmişti.

Paderborn’dan Gençlerbirliği’ne 200 bin avroya  transfer olan Nakİ’nin kontratı 2016 yılında bitecek. Bu paranın iadesini isteyen Gençlerbirliği ve Naki arasındaki görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Naki, açıklamasını “Biji Berxwedana Shingal u Kobanê”, “Yaşasın Şengal ve Kobanê direnişi” sözleriyle bitirdi.

TARAFTARLARDAN IRKÇI SALDIRIYA UĞRAYAN FUTBOLCU NAKİ’YE DESTEK

Devrimci Trabzonsporlular taraftar grubu, Ankara’da ırkçı bir grubun saldırısına uğrayan Dersimli futbolcu Deniz Naki’ye yönelik saldırıyı yaptığı yazılı açıklamayla kınadı.

Açıklamada, devrimci ve anti faşist kimliği ile bilinen Deniz Naki’nin Kobanê’ye destek verdiği gerekçesiyle ırkçı saldırının hedefi olduğu belirtildi. Açıklamada, Naki’nin daha önce de Dersimli ve Alevi kimliğinden dolayı saldırıya uğradığı hatırlatılarak, Naki’nin Kobani’ye verdiği destek ve IŞİD’i şiddetle kınadığı için saldırıya uğradığı belirtildi.

Naki’ye yapılan bu ırkçı saldırının sadece maç öncesi açılan göstermelik pankartlarla kınandığı ama herhangi bir yaptırım olmayan bir futbol anlayışının hakim olduğu belirtilen açıklamada, “Bu saldırı, futbol anlayışının nerelere varabileceğini bizlere gösteriyor. En son aldığımız haberlere göre Deniz Naki kulübü ile karşılıklı olarak sözleşmesini feshetmiş ve ülkeyi terk etme kararı almıştır. Biz suçluları biliyoruz. Futbolu ırkçı, faşist ve gerici düşüncelerin yeniden örgütlendiği bir mecra haline getirmek isteyenler, bir futbolcunun modern çağların en barbar, insanlık dışı oluşumuna eşitlikçi ve devrimci düşüncelerle karşı çıkmasını hazmedememişlerdir” denildi.

Yaşanan olayın münferit olmadığının altı çizilen açıklamada, “Tüm futbol camiasının ve kulüplerin bu olayı kınamasını, ırkçı ve faşistlerin futboldan şutlanması için somut gerçekçi adımların atılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi. (EVRENSEL SPOR SERVİSİ)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün