Türkiyeden Haberler

Erzurum’da Aleviler Biraraya Geldi

Çok sayıda Alevi, Muharrem ayı ve Kerbela nedeniyle Erzurum Erenler Derneği tarafından Yenişehir AVM Kültür Merkezi Salonu’nda,’Beraber sevindik beraber ağladık’ isimli programda bir araya geldi.

Erzurum merkez ile çevre ilçe ve Erzincan’dan çok sayıda Alevinin toplandığı programda  Alevi dedeleri Veli Güler ve Süleyman Alan, Kültür Merkezi’nde ‘Kerbela ve Hz. Hüseyin’ konulu konferans verdi.
Erzurum Erenler Derneği Şube Başkanı Ali Kemal Demir, Kerbela hadisesinin 1334. yıldönümünde Hz. Hüseyin’in ve arkadaşlarının katledilmesinin acısını ilk gün gibi yüreklerinde hissettiklerini söyledi. Asırlar geçmesinden rağmen Kerbela’nın zalimle- mazlumun, iyi ile kötünün hesaplaşması olduğuna vurgu yapan Demir,”Aradan asırlar geçmesine rağmen Kerbela’nın acısını yüreklerimizde ilk gün ki gibi hissedip yaşıyoruz. Bugün Hz. Hüseyin’e, Kur’an’ın, islamın, ehlibeytin yalnızlığına ağlıyoruz. Kerbela, tarihin en büyük bela ve musibetiyle Müslümanların imtihanı” dedi.

Başkan Demir, Erzurum’da Alevilerin dökük metruk binalarda cem için toplandığını ve bunun da kendilerini üzdüğünü belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’den cemevi için yer talebinde bulunarak,”Erzurum’da cemevi eksik. Gençlerle kardeşlik, birlik, beraberlik duygusunu yaşamak ve yaşatmak için ibadetlerimizi kendi mekanımızda yapmak korku içinde eski mekanlarda yapmak istemiyoruz.” diye konuştu.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Erenler Dernek Başkanı Ali Kemal Demir’in cemevi talebini değerlendireceklerine değinerek,”Cemevi için arsa konusunda yardımcı olacağız.” ifadelerini kullandı.

Program semah, ardından zakirler Özcan Karataş ile Cem Oğuz okuduğu deyişler ve ağıt ise son buldu.

http://www.hizlihaber.com/16

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün