Türkiyeden Haberler

Devlet Bahçeli Alevilerin Taleplerini Yok Saydı

Grup toplantısında, Seyit Rıza’ya ağır ifadeler kullanmaya devam eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alevi halkını sorunlarının çözümlerine yönelik açıkladığı 10 maddelik önerisinde, Alevilerin “zorunlu din derslerinin kaldırılması” gibi temel taleplerini yok saydı. “Çözüm süreci”ni de hedef alan ve karşı durmaya devam edeceklerini söyleyen Bahçeli, süreçte uluslararası güçlerin rol oynadığını savundu.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Bahçeli Devlet Bahçeli, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Son iki grup konuşmasında Dersim katliamını ve Dersim halkı önderlerinden Seyit Rıza’yı hedef alan Bahçeli, Seyit Rıza’ya ilişkin hakaret içeren ifadeler kullanmaya devam etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP Dersim’de partisinin gerçekleştirilen kongresindeki açıklamalarına değinen Bahçeli, Ehlibeyt yani peygamber soyundan geldiğine inanılan Seyit Rıza ile Hz. Muhammed’in yan yana getirilmesinin “günah” olduğunu savundu.
Alevilerin taleplerini yok saydı
Alevi halkının sorunlarına yakından ilgilendiklerini iddia eden Bahçeli, yıllardır Alevi inanç önderleri ve Alevi kurumlarının dile getirdiği taleplerin içerisinde bulunmadığı, Alevi halkının sorularına yönelik 10 maddelik “çözüm önerisi” anlattı. Bahçeli, Alevi halkının, “zorunlu din derslerinin kapatılması”, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması”, “Anayasa’da eşit yurttaşlık hakkının verilmesi” gibi temel taleplerini yok sayarak, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersi içerisinde Aleviliğin anlatılması gerektiğini savundu.
‘Çözüm süreci’ne karşı durmaktan vazgeçmeyeceğiz
“Çözüm süreci”ni “çözülme süreci” olarak tanımlayan Bahçeli, süreci karşı olduklarını ve bu duruştan vazgeçmeyecekleri söyledi. “Uluslararası Kriz Grubu”nun “çözüm süreci”ne ilişkin hazırladığı 40 sayfalık raporu değerlendiren Bahçeli, raporun sürece yön verdiği ve böylelikle uluslararası güçlerin süreçte rol oynar hale geldiğini savundu. Pazartesi günü gerçekleştirilen Bakanlar Kurul’unun ardından konuşan ve HDP’yi hedef alarak  Abdullah Öcalan’ı itibarsızlaştırdığı ve zor duruma düşürdüğü yönündeki iddialarda bulunan konuşmasından dolayı, Hükümet Sözcüsü Bülent Arıç’a tepki gösteren Bahçeli, Arınç’ın konuşmasında Öcalan’ı savunduğu söyleyerek, bunu “siyasi ve ahlaki iflas” olarak değerlendirdi.
‘Erdoğan Türkiye’yi itibarsızlaştırıyor’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adalet söylemlerine dikkat çeken Bahçeli, “Ermenek’teki yırtık ayakkabılı Recep’e yırtık lastiği laik görmek, sana da Ak Saray’ları laik görmek adalet midir?” diye sordu. Erdoğan’ın Türkiye’yi ilkel ve itibarsız bir ilke konumuna düşündürdüğünü dile getiren Bahçeli, Erdoğan’ın paralel yapı konusunda dış ülkeleri uyarmasını da “ihbar” şeklinde değerlendirdi.

‘Erdoğan’ın fıtratında adalet yoktur’

Erdoğan’ın “Kadın erkek eşitliği fıtrata terstir” sözlerine değinen Bahçeli, “Bize göre Erdoğan’ın fıtratında adalet yoktur” diye konuştu. Joe Biden’ın Türkiye ziyaretini de değerlendiren Bahçeli, Davutoğlu’nun Irak ziyaretinin de bu gelişle ilgili olduğunu belirterek, Davutoğlu’nun Mesut Barzani tarafından karşılanmamasını da “Türkiye’yi küçük düşürdüğünü” savundu ve Barzani’yi de “dünün Peşmerge reisi” olarak tanımladı.
Bahçeli, Meclis’e sunulan yeni “Güvenlik Paketi”nin de 17-25 Aralık operasyonlarını yapan polisleri emeklilikle tehdit ettiğini ve paketin polisi güçlendirerek, TSK’yı ikinci plana attığı savundu. Bahçeli, yeni “Güvenlik Paketi’nin ülke savunmasını görmezden geldiğini söyledi.
http://www.haberozgur.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün