Türkiyeden Haberler

Din dersi senin, çocuklar bizim

Mevlüd Oruç adlı yurttaş, kızının zorunlu din dersinden ‘muaf tutulması’ için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

AKP’nin dayattığı zorunlu din dersi mağduriyet yaratmaya devam ediyor. Mevlüd Oruç adlı yurttaş, İlkokul 4’üncü sınıfta okuyan kızının zorunlu din dersinden ‘muaf tutulması’ için ilgili okula ve Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiği dilekçe reddedilince, İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

RESMİ DEVLET DİNİ
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün cevabına ilişkin Oruç, “Yanıtta, T.C. uyruklu Hristiyan ve Musevi dinlerine mensup öğrencilerin zorunlu din dersine girmeyebilecekleri, fakat İslam dinine mensup öğrencilerin din dersine girmek zorunda oldukları ifade edilmiş. Biz Alevi İslam inancına sahip bir aileyiz. Çocuklarımızın zorunlu din dersi aracılığı ile asimile edilmesini istemiyoruz” diye konuştu. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında kızlarına verilen ders kitabını incelediklerini belirten Oruç, “Ders içeriğinin bizim inancımıza, geleneklerimize, örf ve adetlerimize uygun olmadığını gördük. Dersin içeriği dinler ve mezhepler üstü hazırlanmamıştır. Resmi devlet dini ve mezhebine dayalı eğitim ve öğretim verilmektedir. Çocuklarımız bir günde evde doğal olan anne-baba inancına, okulda ise MEB bürokrasisi tarafından kaleme alınmış yapay, resmi devlet inancına uyum sağlamaya çalışıyor. Çocuklarımız aracılığı ile okullarda inancımızın sıfırlanmasına ve başka bir inançla formatlanmasına göz yumamayız. Ey Milli Eğitim Din dersin senin, çocuklarımız bizimdir” dedi.

 

BURCU CANSU – burcucansu@birgun.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün