Türkiyeden Haberler

Pir Sultan yöneticisine ‘TKP-ML’ tutuklaması

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şubesi yöneticilerinden Hasan Sınırtaş, TKP-ML üyeliği suçlamasıyla Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınıp tutuklandı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Erzincan Şubesi yöneticisi Hasan Sınırtaş, dün sabah 7’de evine ve işyerine düzenlenen eş zamanlı operasyonla birlikte, Terörle Mücadele Müdürlüğü (TEM) ekiplerince gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Aynı zamanda kentte reklamcılık yapan Sınırtaş, TKP-ML adına eylemler düzenlemekle suçlanıyor. soL’a konuşan Hasan Sınırtaş’ın ikiz kardeşi Hüseyin Sınırtaş, kardeşine yöneltilen suçlamaların onun uzun süredir takip edildiğini gösterdiğini belirtiyor. Haziran Direnişi’nin etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği Erzincan’da Sınırtaş’ın, PSAKD yöneticisi olarak değil de TKP-ML sempatizanı olarak eylemleri yönlendirdiği iddia ediliyor.

SUÇ TORBASINDA NE ARARSAN VAR

Sınırtaş birçok suçtan yargılanıyor. Bunlar arasında Gezi eylemleri sırasında bir polise tekme attığı, “terör örgütü sempatizanlığı” iddiası en öne çıkanları. Kardeşinin söylediğine göre Hasan Sınırtaş’ın terör örgütü üyeliği Facebook paylaşımları üzerinden kanıtlanmaya çalışılıyor. Hüseyin Sınırtaş ikiz kardeşinin başına gelenleriyse, “dün sabah 7 de evine ve işyerine baskın yapıldı, terörle mücadele ekipleri tarafından. Baskında ev ve işyeri bir hayli dağıtıldı. Reklamcı olduğu için işyerinde cd’ler vardı, onlara el konuldu. Arama bitince de Hasan’ı gözaltına aldılar. O sırada evin önünde bekleyen bir arkadaşı da gözaltına alındı ama o ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hasan 18.00 gibi savcılığa sevk edildi. Ardından nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Burada da tutuklama kararı çıktı” şeklinde özetliyor.

“Hasan hakkında 41 sayfalık bir iddianame var” diyen Hüseyin Sınırtaş, “2013’te katıldığı Gezi eylemleriyle birlikte takibe takılmış. Erzincan’da TKP-ML örgütü propagandası yapmakla suçlanıyor. Örgüt üyeliğinden değil, örgüt sempatizanlığıyla suçlanıyor. Avukatlarsa bu suçla tutuklama yapılamayacağını, ancak örgüt üyeliğinden tutuklama yapılabileceğini söylediler” bilgisini de paylaşıyor. Buna rağmen kardeşinin tutuklandığını belirten Sınırtaş, Dosya kabartılıp, Erzincan’da PSAKD’nin yaptığı tüm eylemleri TKP-ML adına yürüttüğü iddia ediliyor” diyor.

EYLEMLERİN HEPSİNDE BERABERDİK

“Ben de Pir Sultan üyesiyim. İsmi geçen eylemlerin hepsinde kardeşimle beraber yer aldık” diyen Hüseyin Sınırtaş, “Herhangi bir örgüt bağlantısı yoktur. Sadece bir Alevi derneği olan Pir Sultan Abdal’ın faaliyetlerini yürüttü Hasan” şeklinde konuşuyor. Sınırtaş kardeşinin alevi mitingine gidebilmek için araç aramasına karşılık “siz bunları örgüt adına mı organize ediyorsunuz’ diye sorulduğunun altını çiziyor. Kardeşi, Hasan Sınırtaş’ın Erzincan’da PSAKD çalışmalarını engellemek için tutuklandığını belirtiyor.

Bugün annesiyle babasının, Hasan Sınırtaş’ı görebildiğini belirten Hüseyin Sınırtaş, “Hasan tutuklandığı gün tek kişilik bir hücrede tutulduğunu, bugünse 18 kişilik bir siyasi suçlu koğuşuna alındığını söylemiş diyor. “TEM’de ya da cezaevinde herhangi bir şiddet olayı yaşandı mı” şeklindeki sorumuzaysa Hüseyin Sınırtaş, “polisler tarafından kendisine yönelik bir şiddet uygulanması gibi bir durum yok ama kardeşimin işleri çok kötü bir noktaya gelmiş durumda. Çünkü Erzincan’da herkes onu terör örgütü üyesi olarak biliyor. Tüm işyerleri zarara uğramış durumda. Dükkan sahibi apar topar boşaltılmasını istiyor dükkanın. Erzincan yerel basını da Hasan’ı direkt bu şekilde lanse etti zaten. Aklanması da yetmeyecek bundan sonra. Çünkü bir kere fişlendi ve zarara uğratıldı kardeşim” yanıtını veriyor.

YARIN EYLEM VAR

Hasan Sınırtaş’ın tutuklanmasına tepki gösteren Erzincanlılar, yarın saat 11:00’de, eski terminalden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün