Türkiyeden Haberler

‘Din Şurası’nda, anaokulda din dersine karşı çıkan öğretmene ‘Allahsız’ suçlaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘anaokulundan başlayarak yeni hayat tarzı’ mesajıyla açılan Milli Eğitim Şurası’na, ilk gününden bu yana eğitimde muhafazakarlaşma adımları damga vuruyor.

İlk gününde anaokulunda karma eğitime son verilmesi önerisinin gündem dışı olmasına rağmen Genel Kurul’a taşınma kararı alınmasının ardından, ikinci günde de zorunlu din dersinin ilkokul 1. sınıftan başlamasına yönelik öneri kabul edildi. Üstelik, muhalif üyeler ‘Sen Allah’ı mı tartışıyorsun’ sözleriyle susturuldu, basının toplantıları izlemesi de yasaklandı.

Anayasa ve ‘hukuk’ kılıfı

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, ilkokul 1. sınıftan zorunlu din dersi önerisi, Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgesi çalışma grubunda, ‘anaokul ve ilkokul müfredatı‘ ele alınırken geldi.  Öneriye gerekçe olarak da, ”Anayasanın zorunlu olarak kabul ettiği din dersinin ilkokulda üç sınıfın öğrencilerini verilmemesinin anayasanın ruhuna aykırı olması” gösterildi.

Bakanlık bürokratları da destek verdi

İlkokul dördüncü sınıftan itibaren okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilkokulun ilk üç yılında da zorunlu olması önerisine, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bürokratlarından da destek geldi. Böylece din dersininin birinci sınıf kadar erken bir tarihte başlatılması, Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda oylanmak üzere hazırlanacak öneriler listesine girdi. Öneriler Şura’nın Genel Kurulu’nda benimsenirse, MEB’e tavsiye kararı olarak sunulacak.

Komisyonda, anaokullarında da ‘değerler eğitimi’ verilmesi de öneri olarak kabul edildi.

‘Seninki görüş değil dinsizlik’

Söz konusu tekliflere bazı Şura üyelerinden gelen itirazlara verilen tepkiyse dikkat çekti. Bir üyenin, ”Anaokulu çocuklarına Allah, cennet-cehennem kavramlarını anlatamazsınız. Somut düşünme çağında olan bir çocuğa bu soyut kavramları öğretmezseniz. Bu kavramlar ancak aile tarafından öğretilmelidir” sözleri, “Sen Allah kavramını mı sorguluyorsun, tartışıyorsun? Seninki görüş değil dinsizlik. Din deyince neden aklına hemen cehennem geliyor” tepkisiyle karşılandı.

http://www.diken.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün