Türkiyeden Haberler

Direnen BEDAŞ işçilerine Alevi kurumlarından ziyaret

Alevi kurumları Enerji-Sen’e üye oldukları için işten atılan BEDAŞ işçilerini ziyaret ederek destek oldu. Ziyaretin ardından Alevi kurumları işçiler için yemek dağıttı

İşten atıldıkları için BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde 175 gündür direnen Enerji-Sen üyesi işçilere Alevi örgütleri destek ziyaretinde bulunarak yemek dağıttı. İşçileri ziyaret eden dernek temsilcileri işçilerin yanında olduklarını belirten kurum temsilcileri 8 Şubat’ta yapılacak Alevi mitingi hakkında da bilgi verdi.

Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu yaptığı konuşmada “İnancımız ne kadar kutsalsa emekte o kadar kutsaldır. Biz buralara gelmeye devam edeceğiz. Mücadelenizde başarılar diliyorum” dedi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca şunları söyledi:

Emek mücadelesi veren bir sendika olarak buralarda olmak bizim içinde anlamlı. Direniş çadırı önündeyiz. Yıllardır işçilerle birlikte omuz omuza emek mücadelesini yürüten bir sendikayız. Haklarını isteyen işçiler burada da işten çıkarılmıştır. Örgütsüzlüğe sürüklenmiştir. Ama sizler buradasınız. Sendikal örgütlülüğe de işinize emeğinize sahip çıkmak için direnişinizi sürdürüyorsunuz. Biz buradaki şubelerimizde genel merkezimizde yanınızdayız. Sesiniz olma amacındayız. Başarılar diliyorum.

Pir Sultan Abdal Genel Başkanı Müslüm Doğan “Yoldaşlar biz de hep sınıf mücadelesinin içerisinde olduk. 175 günlük direnişinizi selamlıyorum. 8 Şubat vesilesiyle yaptığımız bu ziyarette yanınızda olduğumuzu belirtmek istedik” dedi.

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut da “175 gündür sürdürdüğünüz direnişiniz kutluyorum. Bildiğiniz gibi Alevi toplumu emekten yana haktan yana saygıdan yana hukuktan yanadır. Bu anlamda bundan sonra da yanınızda olacağız.” diyerek işçileri selamladı.

Garip Dede Koruma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Güzel “175. gününde bu haklı mücadelenizi kutluyorum. Her zaman kalben ve fiilen yanınızda olduğumuzu belirtiyorum” dedi.

Demokratik Haklar Federasyonu’ndan Selin Ateş ise emek alanının dönüşümünden bahsederek şunları söyledi

 175. gününü tamamlayan BEDAŞ işçisini selamlıyoruz. BEDAŞ işçisinin taşeronlaştırmaya karşı başlattığı direniş bir çok yerde de devam ediyor. Pek çok fabrikadaki işçilerin başlattığı mücadele emeğin ortak paydasını ve bu mücadelenin örgütlü olması gerektiğini göstermiştir.

DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman

DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ziyaret için teşekkür ederek “Alevi Dernekleri desteği bizim için önemli bir yerde duruyor. Gözlerin bize ‘bunlar  ne zaman bırakacak’ diye baktığı bir dönemde yaptığınız bu ziyaret bize ayrı güç kattı” dedi. Duman BEDAŞ’taki ayrımcı dönüşümden de şöyle bahsetti:

BEDAŞ emek eksenli hukusuzlukların ayyuka çıktığı elektrik faturalarıyla halkın dolandırıldığı, ciddi bir özelleştirme sonrası yıkım talan sürecini geçiriyor. Tam da yeri gelmişken söylemekte fayda var. Özellikle Alevilerin yaşadığı bölgelerden yapılan iş başvuruları da bir şekilde CLK’da karşılık bulmuyor. Özellikle tarikat ve cemaatler vasıtasıyla işçi alımı yapılarak. Bir taraftan işçi örgütlenmelerinin önüne önlem alınmaya çalışılıyor. Biz buna da karşıyız. Hepinize çok teşekkürler.

Daha sonra işçiler Alevi Dernek temsilcilerine Alevi ve Kürt kimlikli işçilerin ayrıma uğradığını anlattı. İşe alımlarda namaz kılma kriteri arandığını söyleyen işçiler ilk olarak Alevi arkadaşlarının işten atıldığını belirtti.

bedaş

bedaş

bedaş

bedaş

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün