Türkiyeden Haberler

Cemevi Çukurova’da da ibadethane oluyor

CHP’nin “CHP’li belediyeler Cemevlerini inanç merkezi olarak kabul edecek” biçimindeki kararının ardından Çukurova Belediyesi hemen harekete geçti.

Konu belediye meclisinde görüşülmeye başlandı. Başkan Soner Çetin, “Alevi yurttaşlarımızın çok hassas olduğu bu önemli konuda önemli ve kapsamlı bir adım atabilmeliyiz” dedi.

ÇUKUROVA BELEDİYE MECLİSİNDE GÖRÜŞÜLDÜ

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından geçen hafta kamuoyuna duyurulan “Cemevlerinin ibadethane olarak görülmesi” konusu Adana’da Çukurova Belediye Meclisi’nde önceki akşam görüşülmeye başlandı. Türkiye’nin en büyük cemevinin Çukurova 100. Yıl Mahallesi’nde 16 Kasım’da hizmete girdiğini belirten Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Yapımı yılan hikâyesine dönen cemevini bitirmek bize kısmet oldu. Bu güzel adımı kapsamlı ve önemli bir adımla geliştirmek istiyoruz. Bu adımı biz atabilmeliyiz” diye konuştu.

“ALEVİ-BEKTAŞİ YURTTAŞLARIMIZ ÇOK HASSAS”

Köken ve inanç zenginliğine sahip olan Türkiye’nin bu özelliğinin çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, meclis gündemine gelen “Cemevlerinin ibadethane olarak sayılması” konusundaki görüşünü paylaştı. Çetin, “Alevi-Bektaşi yurttaşlarımız cemevlerine ibadethane statüsü kazandırılması konusunda çok hassaslar. Alevi-Bektaşi kesiminin bu hassasiyetine cevap vermemiz, onları anlamamız gerekiyor. İnançlar arasındaki farklılıkları zenginlik olarak görmememiz için bir neden yok, bu adımı atalım” dedi.

“KARŞIMIZDA SADECE ‘İNSAN’ GÖREBİLMELİYİZ”

Meclisteki görüşme sırasında söz alan CHP’li üye Vahap Çolak, “Eğer Anadolu’nun tarihini doğru okumayı başarabilirsek, bu topraklarda yaşamış ve yaşayan tüm kesimlerin birbiriyle kardeşçe yaşadığını görebiliriz. Ben ne şu, ne buyum, ben insanım ve insan olan sizleri ve herkesi seviyorum, birini sevmem için onun insan olması yetiyor” diye konuştu. CHP’li üye Hüseyin Kılınç da meclis üyelerine “Bu, Türkiye’nin kanayan yarası. Hukukiliği tartışılsa da bu meclis tarihi bir karara imza atmalıdır” dedi. Konu daha sonra yine görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderildi.

http://www.ekspresgazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün