Türkiyeden Haberler

Diyanet kaldırılmalı

HDP İstanbul 1. bölge adayı Hüda Kaya ile HDP MYK üyesi Alevi olan Hatice Altınışık, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını benzer gerekçelerle istedi. Kaya, Diyanet için ‘Yezidi zihniyetini geliştiren kurum’ derken; Altınışık, MGK benzetmesi yaptı

HDP’nin “yeni yaşam bildirgesi”nde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması maddesi günlerdir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dilinde. “Açılış ve temel atma törenleri” adı altında seçim mitingleri düzenleyen Erdoğan, özellikle Kürt kentlerinde Alevilerden Sünnilere toplumun geniş bir kesimin arzusunu ifade eden bu talebi, HDP’yi yıpratmanın bir aracı haline getirmeye çalıştı, Müslüman halkı HDP’ye karşı kışkırtmak istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Hüda Kaya ve HDP Halklar ve İnançlardan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Altınışık, Erdoğan’ın dini siyasete malzeme yapmasına tepki gösterdi.

Diyanet dini egemen kültürün nesnesi yapıyor

Hüda Kaya: Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye coğrafyasının çok dilli, çok renkli, çok inançlı yapısına aykırı bir şekilde tekçiliği dayatıyor. Dini “devlet tekeline almak” anlamına geliyor. Bu topraklarda Yezid zihniyetini geliştiren, dini egemen kültürün bir nesnesi haline getiren, din aracılığıyla halkları afyonlayan, uyuşturan bir mekanizma vazifesi görmüştür. Müslümanlar nasıl başka bir dinin ya da mezhebin zorla din dersi olarak kendi çocuklarına öğretilmesini istemezlerse, başka bir mezhepten inançtan olan halklar için de aynı şeyi düşünmemiz lazım. Mesela farklı meslek dallarında bugün üniversiteler, okullar açılabilir. Ancak din alanı devletin öylesine tekelindedir ki, tek bir özel imam hatip lisesi, özel ilahiyat fakülteleri açamazsınız. Kanunen yasaktır. Yasaklara hep birlikte karşı çıkmamız lazım.

Diyanet MGK gibi tekçiliği dayatıyor

Hatice Altınışık:Diyanet İşleri Başkanlığı aynı MGK gibi tek dil, tek din, tek ırk ilkesinin üzerine oturan bir kurum. Diyanet İslamiyet’in tamamını değil sadece Sünniliğin Hanefi fıkhını temel alıyor. Sadece Aleviler değil, Sünniliğin Şafilik, Malikilik ve Hanbelilik fıkıhlarının da içtihadı bu kurumda yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşların inançlarına değil devlete biat etmelerini sağlayan bir mekanizmayı oluşturmak için kurulmuştur. Vatandaşın inandığı şeyin değerleri ile değil devletin politik çıkarları ile kurgulanan bir mekanizmadır. Eşitlikten, birlikten, barıştan bahsediyorsak, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir mekanizmanın olmaması gerekir. Çünkü devlet aklını ve tekliği dayatan, vicdanı ortadan kaldıran bir mekanizmadır. Bütün halklara, inançlara ve inançsızlara eşit davranabilecek bir mekanizma değildir.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün