Türkiyeden Haberler

‘CHP Aleviliği en çok asimile eden partidir’

CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekili adayı olduğu İzmir’de Alevi yurttaşlar CHP’nin Alevi politikasına tepki gösterdi.
7 Haziran seçimlerine kısa bir zaman kala, siyasi partilerin seçim çalışmaları hız kesmeden sürüyor. İzmir’de de adayların seçim yarışı devam ederken  Çiğli, Karşıyaka, Kemalpaşa ve Kınık gibi özellikle Alevi yurttaşların yoğunlukta olduğu İzmir 2. Bölgede ise seçim yarışı,HDP’nin en iddialı adaylarından Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan ile aynı bölgede CHP’den aday gösterilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçiyor. CHP’lilerin kalesi olarak bilinen kentte HDP ciddi bir çıkış gösterirken, CHP’nin Alevi toplumunu temsil etmediğini belirten Aleviler, CHP’nin Alevileri oy tabanı olarak gören politikalarını değerlendirdi.

i-4-076.jpg

‘CHP ulusalcılarla dolu bir parti’

CHP’nin ulusalcılarla dolu, kendi öz niteliğini yitirmiş bir parti olduğunu belirten Alevi yurttaşlardan Adem Kaya, İzmir’de aday olarak gösterilen CHP Genel Başkanı ve CHP’nin İzmir Milletvekili Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi toplumunu temsil etmediğini vurguladı. CHP’nin Alevi politikasını eleştiren Kaya, “İçerisindeki o yapı yıkılmayıncaya kadar da Alevilere sıcak bakmaları mümkün değil. Cem Evleri’ne bakıyoruz, yerel belediyeler tarafından bir ödenek çıkarılmıyor. Bunların nasıl Alevilere bir bakış açısı var ben  anlamadım” tepkisinde bulundu.

i-1-919.jpg

‘Bu partinin ambleminde halen faşizm var’

Kılıçdaroğlu’nun, “Tunceli halkının Cumhuriyetle hiçbir sorunu yoktur” şeklindeki söylemlerini hatırlatan Müslüm Göksen ise, “Biz bunu hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Kendi akrabaları da Dersim katliamında katledilmiştir.  Onun milletvekili Kamer Genç, Seyit Rıza gibi bir değere ‘çete başı’ demiştir. Geçen günde katliamın yıldönümüydü. CHP’den katliamla ilgili bir şey duymadık” diyerek CHP’nin Alevi politikasındaki çelişkilere dikkat çekti.

CHP’nin her seçimde olduğu gibi bu seçimlerde de Alevilere yöneldiğini belirten Göksen, şöyle devam etti: “Türkiye gibi bir ülkede herkes herkesten oy ister ama gerçekten Alevi olduğunu kabul eden bir insanın CHP’ye oy vermemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu partinin ambleminde halen daha devletçilik ve milliyetçilik var. Çağımız literatüründe bunun karşılığı faşizmdir. Buda Alevilikle taban tabana zıttır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dersim katliamına ilişkin söylemlerine de dikkat çeken Göksen, Erdoğan’ın bunu Alevi sevgisi nedeniyle değil, CHP’yi köşeye sıkıştırma mantığı ile dile getirdiğini söyledi.

‘Kılıçdaroğlu sistemi temsil ediyor, biz ise sistemin karşısındayız’ 

Hüseyin Karlı isimli Alevi yurttaş ise, Kılıçdaroğlu’nun Alevileri ve Alevi kültürünü değil kapitalist sistemin ulus devletçi modelini temsil ettiğini vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kılıçdaroğlu sistemi temsil ediyor. Biz Aleviler ise bu sistemin karşısındayız. Biz ulus devlet modelinden, kapitalizmden yana değiliz. Karşımızda Alevileri temsil ettiğini iddia eden ancak kapitalizme hizmet eden bir aday var. Kılıçdaroğlu bu güne kadar Alevi toplumunun hangi sorununa çare oldu. Bugün bizleri temsil eden, söz hakkı tanıyan tek parti HDP’dir” diye konuştu.

‘Kılıçdaroğlu devletin Alevisini yaratmaya çalışıyor’

CHP ve Kılıçdaroğlu’nun Alevi toplumunu asla temsil edemeyeceğini vurgulayan Sedat Çelik isimli Alevi yurttaş da, “CHP Aleviliği en çok asimile eden partidir. Çünkü devletin partisidir. Alevilerin yıllardır verdiği mücadele ise devletin Alevisi olmama mücadelesidir. Çünkü Alevi geleneğine baktığımızda sistemi reddeden ve zulmün karşısında duran bir anlayışa sahiptir. Pir Sultanlardan tutun da Seyit Rızalara kadar bu böyledir. Kılıçdaroğlu devletin Alevisini yaratmaya çalışıyor. Alevilerin buna artık inanacaklarını düşünmüyorum” diye belirtti. HDP’ninherkesin inancını, yaşam tarzını kucaklayan bir Türkiye partisi olduğuna inandıklarını vurgulayan Çelik, “Bu anlamda tüm Alevileri HDP’ye destek vermeye davet ediyorum” çağrısı yaptı.

i-2-462.jpg

‘Kurtuluşun HDP olduğuna inanıyorum’

1938’li yıllarda gerçekleşen Dersim Katliamı sonrası ailesi İzmir’e göç etmek zorunda bırakılan Emir Ali isimli Alevi yurttaş ise 7 Haziran seçimlerinin yalnızca Alevilerin değil tüm aydınların, emekçilerin, AKP’nin karşısında “insanım” diyen tüm yurttaşların birleşme günü olduğunu vurguladı. Yalnızca Kılıçdaroğlu’nun şahsını değil CHP’nin zihniyetini eleştiren Ali, “Bugün CHP’nin başında babam dahi olsa o partiye oy vermem. Bugün tüm ezilenlerin birleşmesi gerekiyor. Bu haksızlıkların ortadan kalkması için mutlaka bu barajın aşılması lazım. Kurtuluşun HDP olduğuna inanıyorum” dedi.

i-3-209.jpg

‘Aleviler kültürünü yaşatmak için HDP’ye oy vermeli’ 

Alevi yurttaşların kendi kültürlerini ancak HDP’de yaşatabileceklerini söyleyen Aynur Çelik isimli yurttaş da, “Kılıçdaroğlu kendi Aleviliğini sürdürmediği gibi bizi de hiç bir zaman temsil etmedi. Alevilerin kendi inancını kendi kültürünü yaşamadığını görüyoruz. Alevilere yalnızca CHP tabanı olsun diye yöneliyorlar. Alevilere özgü bu Cumhuriyette hiçbir şey yok. Biz göremiyoruz. Aleviler kendini nerede bulabiliyor ve kültürlerini yaşatıyorlarsa oraya  oy vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunu da HDP’de görüyorum” diye konuştu.

Ali Önder adlı Alevi yurttaş ise, Alevi toplumunun yıllarca CHP’ye oy verdiğini kaydederek, buna rağmen Alevilerin yıllarca ezilmeye devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar kimsenin Alevi toplumunu tam anlamıyla temsil etmediğini söyleyen Önder, şunları aktardı: “Kılıçdaroğlu Alevi dedelerine genelge yolladı; Cem Evleri’nin ibadethane olarak kabul edilmesi için. Ancak tabi sağlanan birşey yok.”

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün