Türkiyeden Haberler

Diyarbakır’daki Saldırının Faili İŞİD Üyesi İddia Ediliyor

HDP’nin Diyarbakır mitingindeki saldırıyla ilgili Adıyaman nüfusuna kayıtlı Orhan G. gözaltına alındı. Sorgusu devam eden şüphelinin IŞİD üyesi olduğu iddia ediliyor. HDP ve DBP’li yöneticiler ise temkinli.

Diyarbakır’daki bombalı saldırının şüphelisi olarak yakalanan bir kişi var. Adı Orhan G. bu kişinin IŞİD üyesi olduğu, olaydan hemen sonra Gaziantep’e gittiği ve buradan yine Suriye’ye geçmeye çalıştığı iddia edildi, ancak HDP ve DBP failin bulunduğuna yönelik hızlı açıklamalar konusunda temkinli.

Bugün olay yerinde açıklama yapan HDP Diyarbakır milletvekili adayı İdris Baluken ve DBP Eşaşkanı Kamuran Yüksek bu iddiaları değerlendirdi.

‘Siyasi bağlantıları konusunda bilgiye sahip değiliz’

Baluken, “Bu failin gerçek fail olup olmadığı konusunda siyasi bağlantılarının ne olduğu konusunda hükümetle mevcut pozisyonunun ne olduğu konusunda herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Seçim sürecinde başımıza gelen olaylar bu olayın arka planında kimlerin olduğu konusunda bize çok net ipuçları veriyor zaten” dedi.

Kamuran Yüksek ise şöyle konuştu:

“IŞİD Türkiye’de seçime giren ya da Türkiye’de faaliyet yürüten bir örgüt değil. Ama Türkiye içinde siyaseti etkileyecek bir eylem bir saldırı gerçekleştiriyorsa muhakkak Türkiye içindeki kimi siyasi odaklarla bağlantısı olur”

İddialar

Orhan G hakkında iddialar şöyle:

Orhan G. Suriye’deki IŞİD kamplarında eğitim gördü, IŞİD saflarında Kürtlere karşı savaştı. HDP’nin mitinginden 3 gün önce, Diyarbakır’a geldi, ikişer tane telefon ve telefon hattı aldı.

Miting günü saat 11.00’da otelden ayrılarak mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı’na gelen Orhan G. trafonun önünde duran seyyar satıcıyla yaklaşık 2 saat sohbet etti. “Poşette uyuşturucu var, sende dursun. Mitingden sonra alırım” diyerek bir paket bıraktı.

Orhan G., patlama sonrası Antep polisinin IŞİD’le irtibatından dolayı dinlediği İ.B’yi aradı, “Hemen çıkmam gerekiyor” dedi. Polis şüphelendiği zanlının birkaç telefon görüşmesini daha dinledi ve operasyon başlattı.

Suriye’ye kaçmayı planlayan İ.B.’nin evine düzenlenen baskında gözaltına alınan Orhan G. Diyarbakır’a getirildi.

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün