Türkiyeden Haberler

Doğan: AKP’ye dur diyecek tek güç HDP

HDP’nin Antep adaylarından olan Celal Doğan, AKP’ye “dur” diyecek tek gücün HDP olduğunu, gelecek seçimlerde bütün kesimlerin partileri ile zafere yürüyeceğini söylerken, Mahmut Toğrul ise, farklılıkları bünyesinde barındırarak “Yeni yaşam” çağrısında bulunan HDP’nin tüm kesimlerin olduğu gibi Alevilerin de çaresi olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin farklı farklı kesimlerinden desteklerin yağdığı HDP, farklılıklara denk olan aday profiliyle dikkat çekiyor. Dilok (Antep) de HDP’nin aday profilinin alışılmışlığın dışında olduğu kentlerden biri. 68 kuşağından günümüze kadar sol fraksiyonlarla yol alan ve CHP’de de bir dönem siyaset yürüten yılların siyasetçisi Celal Doğan, siyasi birikimi ile bilinirken, Mahmut Toğrul akademik ve Alevi kimliği ile ön plana çıkıyor.

Celal Doğan’ın “Neden HDP” sorusuna ilk elden yanıtı, “HDP’nin Türkiye barışına katkı sunan bir parti oluşu” oldu. Ortadoğu ateşinde HDP’nin yürüttüğü siyasetin demokrasi getireceğine inandığını belirten Doğan, Türkiye’de AKP iktidarına “Dur” diyebilecek tek gücün HDP olduğunu vurguladı. Doğan, Antep’te ciddi bir hava yakaladıklarını belirterek, Dilok’a ve HDP tabanına yabancı olmadığını kaydetti. Kent için daha önce projeler ürettiğini kaydeden Doğan, ortaya attıkları siyasi çizgi ile ülke genelinde barış ortamını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

‘Antidemokratik bir seçim süreci’

HDP’nin yakaladığı havayı hazmedemeyenlerin seçim bürolarına saldırlar yaptığını belirten Doğan, “Son dönemlerin en antidemokratik seçimlerinden birini yaşıyoruz. Bu kapsamda bizi yıpratmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Türkiye’de ilkeleri ile AKP hükümetini durdurabilecek tek parti HDP’dir. Biz onun için buradayız” dedi. HDP’nin gelecek için de umut vaat ettiğini belirten Doğan, halklarla ortaklaşmanın temelini yakaladıklarını dile getirdi. Toplumda olumlu tepkilerle karşılandıklarını dile getiren Doğan, hükümetin son dönmelerdeki ortamı geren yaklaşımlarına karşın halkın kendilerini bu tür provokasyonlara karşı uyardığını aktardı. Bir provokasyon olacaksa bile bunun halktan gelmeyeceğinin altını çizen Doğan, bu tür oyunları bozabilecek güçte olduklarını belirtti.

’68 geleneğini HDP yürütüyor’

68 geleneğinin mirasçılarından biri olduğuna da değinen Doğan, bu gün o mirasa HDP’nin sahip çıktığını belirterek, toplumu ayrıştırmak için değil, toplumla içselleşen bir siyasi karaktere dönüştüklerini ifade etti. Türkiye’nin zenginliklerini yürüttüğü politika ile HDP’nin taşıyabileceğine vurgu yapan Doğan, Dilok’lulardan destek istedi.

‘Kardeşleşme siyasetini egemen kılacağız’

HDP’nin diğer adayı Toğrul ise, hem şehirlileri olan Pazarcıklıların sosyal-ticari ilişkilerinin Dilok üzerinden gerçekleştiğini belirtti. Onun için Antep’ten aday olduğunu söyleyen Toğrul, çoğulcu siyaseti Türkiye’nin her yerine taşımak gibi bir görevlerinin olduğunu vurgularken, bunu temsil eden en iyi kentlerin başında Dilok , Mereş ve Semsûr gibi kentlerin geldiğini ifade etti. Dilok’da kardeşleşme siyasetini egemen kıldıkları durumda, bunu Türkiye’nin farklı yerlerine taşıyacaklarını söyledi. Antep’in toplumsal yapısının çok farklı kesimleri barındırdığı bilgisini veren Toğrul, bu kesimlerin bir birlerini değişime zorlamadan ortaklaşacağı paydayı yaratma gayesinde olduklarının altını çizdi. Alevi kimliğinin ayrıştırıcı bir neden olmadığını, tam tersine birleştirici rol oynadığını söyleyen Toğrul, “Ben hem Alevi hem de Sünni kesimden çok büyük bir ilgi gördüm. HDP’nin yeni yaşam çağrısı olarak, biz bunu kendimize uygun görüyoruz” dedi.

‘Aleviler CHP’nin çare olmadığını anladı’

CHP’nin de Antep‘te Alevi kimlikli adaylarının olduğunu ve sorunun sadece Alevi kimlikli birilerini aday göstermekten geçmediğini aktaran Toğrul, CHP’nin yıllardır Alevilerden oy aldığını hatırlattı. Yaşanan toplumsal ayrışmalardan dolayı Alevilerin zorunlu olarak bu tercihi yaptığına dikkat çeken Toğrul, “Artık bir daha bir daha denemenin çok fazla bir getirisi kalmadı. Bunu Aleviler de kavramaya başladı. Biz hiçbir siyasi partiyi karalamak istemiyoruz ama HDP yeni yaşam çağrısı ile bütün kesimlere temsiliyet sağlıyor. Başta Aleviler olmak üzere tüm farklı kesimlerin dikkatini çekiyor. Ama HDP’nin mayası tuttu” ifadelerini kullandı. Dilok’da aldıkları oy oranın yükselişte olduğunu aktararak, 7 Haziran seçimlerinde zirveyi yakalayacaklarını kaydeden Toğrul, laik ve çağdaş bir siyasetten geldiğini vurguladı.

DÎLOK – DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün