Türkiyeden Haberler

Asimilasyonu protesto edecekler

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyesi Aleviler, cemevlerini ibadethane statüsünde görülmesine itiraz eden Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’a ve zihniyete karşı mücadele etmeye devam ediyor.

AİHM’in “cemevleri ibadethanedir” kararına karşı Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuran Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, bu kararın “kargaşa çıkaracağı” gerekçesiyle iptalini istedi. Alevi Kültür Derneği’nin geçtiğimiz günlerde Kaymakam Çakmak hakkında yaptığı suç duyurusunun ardından PSAKD İstanbul Şubeleri’de mücadele programı çıkardı.

Maltepe içerisinde “Kargaşacı Kaymakam” sloganıyla imza kampanyası başlatacak olan PSAKD, öncelikle yarın, 32 haftadır Kadıköy Boğa Heykeli’nde sürdürülen oturma eyleminde Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’ı protesto edecek. Eyleme, cemevlerine ait cenaze araçları da getirilerek “Cemevlerinin ibadethane ve inanç kurumu olduğu vurgulanacak. Aleviler, cemevlerine ait cenaze araçlarıyla 13 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00’da Maltepe Kaymakamlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirecek. 17 Mayıs Pazar günü Ankara Kızılay Meydanı’nda asimilasyoncu, inkarcı politikaları protesto edecek.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün