Türkiyeden Haberler

Doğan Demir: Çocuklarımız katledilirken niye yas duyuru etmedin?

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, yaşamını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Al Suud için Türkiye’de bir günlük yas duyuru edilmesine reaksiyon gösterdi. Demir, “Türkiye’de bir günlük yas duyuru etmiş. Adama sormazlar mı vicdansız; sen 16 yaşında Berkin Elvan ölürken anasını yuhalatmadın mı? Sen, Ali İsmail Korkmaz tekmelerle öldürülürken bunlar teröristtir demedin mi? Peki bu çocuklarımız katledilirken neredeydin? Niye bir günlük yas duyuru etmedin? Bırak yas duyuru etmeyi analarını niye yuhalattın?” diye belirtti .

Aydın’da, Alevi Kültür Dernekleri tarafından ‘Alevi Kuvvet Birliği Gecesi’ düzenlendi. Geceye, Alevi dernek başkanlarının yanında Cumhuriyet Halk Partisi CHP ‘li bazı milletvekilleri de katıldı.

Akarsu Park’ta yapılan gecede bir konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Türkiye’de Alevilerin hala kendilerini ifade etmeye çalıştıklarını belirtti . Alevilerin, bu ülkenin esas taşlarından biri olduğunu ifade eden Demir, Alevilerin oluşturduğu güç birliğinin hiç bir siyasi partiye karşı oluşturulmuş bir birlik bulunmadığı ifade etti . Demir, “Bu güç birliği sadece Aydın’da da oluşturulmuyor. Bu güç birliği Türkiye’nin birden fazla bölgesinde oluşturulan Alevi toplumunun kendi içerisindeki hiyerarşik yapısını, disiplini sağlamak, topluma hizmet etmek için oluşturulan katkı amaçlı kuruldur. Bizim derdimiz siyasiler değil. Bizim hiçbir siyasi partiyle derdimiz yok. Rey verdiğimiz ya da vermediğimiz hiç bir siyasi parti olabilir. Tek derdimiz bizi yok saymasınlar, bizi olduğumuz gibi kabul etsinler. Her şeyden evvel anlamak istemiyorlarsa bile ötekileştirmesinler. Başka bir şey istemiyoruz. Ne halleri varsa görsünler. Dedelerimizin cemevlerinde anlattıklarını anlattılar. Sevgiden, hoşgörüden, sulhden bahsettiler. Evet biz öyle insanlarız. Ama artık bir yanağımıza vurana diğer yanağımızı çevirecek durumda da değiliz. Herkes de haddini bilecek.” olacak şekilde açıkladı .

Alevilerin cemevleri için belediyelere gereksinimi bulunmadığı ifade eden Doğan Demir, “Biz, analarımızın, bacılarımızın, öğrencilerin harçlıklarından biriktirdikleri paralarla cemevleri yapmak zorundayız. Bu devlet elbette bize hizmet edecek. Ama etmiyorsa bırakın. Dedelerimizi, inanç önderlerimizi hiçbir belediyenin kapısında bekletmeyin. Buna gereksinim da yoktur. Bırakın biz evlerimizde cem yapmayı da biliriz. Biz Türkiye ’da hala evlerimizde cem yapıyoruz. O cemler daha iyidir. Zira cemevleri şehir kültürüyle beraber Alevilerin oluşturduğu toplulukların birçoğunda bu iş cemden ziyada kültürel bir şeye dönüşmeye başladı. Folklorist bir durum almaya başladı. O yüzden kendi özümüzle, kendi paramızla, kendi harçlıklarımıza yaptığımız cemevleri daha mukadderdir. Bizim için daha kutsaldır. Devlet o statüyü kabul etmese bile biz orada cem yapmaya devam edeceğiz. Bence siz de öyle bakın. Yarın siz, Alevileri kaybettiğiniz vakit kimseyi bulamayacaksınız. Zira bu memlekette her önceki gün vatandaşlar yok sayılıyor. Aleviler her şeye rağmen inancından, çağdaş yaşantısından ödün vermiyor. Her şeye rağmen inadına hayatını sürdürmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’nın, hayatını kaybeden Kral Abdullah için bir günlük yas duyuru etmelerini de eleştiren Demir, “Türkiye’de bir günlük yas duyuru etmiş. E, be adama sormazlar mı vicdansız; sen 16 yaşında Berkin Elvan ölürken anasını yuhalatmadın mı? Sen, Ali İsmail Korkmaz tekmelerle öldürülürken bunlar teröristtir demedin mi? Sen ne istiyorsun bu toplumdan? Adama vicdan sorarlar, ahlak sorarlar. Bir günlük yas duyuru etmiş. Peki bu çocuklarımız katledilirken neredeydin? Niye bir günlük yas duyuru etmedin? Bırak yas duyuru etmeyi analarını niye yuhalattın? Hiç olmazsa bir geçmiş olsun, başınız sağ olsun söyleseydi . Sen değil miydin Kılıçdaroğlu’nu kimliğinden dolayı yuhalatan. E yazıktır. Ama bir şeyi çok fazla iyi ayırt etmemiz gerek . Zaman vakit yerel yönetimlerde AKP- AK Parti ’li, Cumhuriyet Halk Partisi CHP ’li ya da Milliyetçi Hareket Partisi MHP ’li hiç ayrım etmiyor. Alevi toplumun kıymet yargılarını, yaşamını, inancını yok saymayan, sahip çıkan herkes bizim dostumuzdur. Partisi hiç önemli değil. Ama bazı arkadaşlarımız tabuymuş gibi hiç bir siyasi partiye yapışıp ‘aman ha söz söylemeyin’ diyorlar. Biz artık söyleyeceğiz.” diye belirtti .

Geceye Cumhuriyet Halk Partisi CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Aydın milletvekilleri Osman Aydın, Metin Lütfi Baydar ve Aydın Alevi Kuvvet Birliği üyeleri katıldı. CİHANDoğan Demir: Çocuklarımız katledilirken niye yas duyuru etmedin?

 Kaynak: bugün

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün