Türkiyeden Haberler

Gericiliğe karşı büyük eğitim mitingi 8 Şubat’ta Kadıköy’de

Eğitimdeki gericileştirmeye karşı yapılması planlanan Büyük Alevi Mitingi ile ilgili yer tartışmaları netleşti. ABF, PSAKD ve Eğitim-Sen genel başkanları Sendika.Org’a yaptıkları açıklamalarda 8 Şubat’ta Kadıköy’de olacaklarını ilan etti. Alevi örgütlerinin daha önce açıkladığı boykot kararında ise henüz netlik yok

alevi_mitingiAKP’nin eğitim alanı başta olmak üzere gerici-mezhepçi politikalarını yoğunlaştırmasının ardından Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) genel başkanları 9 Aralık günü Hürriyet gazetesine yaptıkları açıklamada 8 Şubat’ta miting yapacaklarını, 9 Şubat’ta ise ders boykotuna gideceklerini açıklamıştı. Bu üç kurumun yanı sıra Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) ve Eğitim-Sen 4 Ocak günü Mülkiyeliler Birliği’nde düzenledikleri basın toplantısında İstanbul’da büyük bir Alevi mitingi düzenleme kararı aldıklarını ilan etmiş, mitingin yeri ve tarihi ile ilgili ayrıntıların ilerleyen günlerde duyurulacağı belirtilmişti.

İlerleyen günlerde ise mitingin yeri ile ilgili tartışmalar başlamıştı. AKP’nin Taksim’in ardından Kadıköy’ü de yasaklama girişimlerinin de etkisiyle Maltepe’deki kent merkezinden kopuk, dolgu alana başvuru gündeme gelmiş, bu eğilim toplumsal muhalefet içerisinde tepkilere neden olmuştu.

Eğitim-Sen ve PSAKD’den ‘8 Şubat’ta Kadıköy’ açıklaması

Eğitim-Sen ile PSAKD miting ile ilgili peş peşe yaptıkları açıklamalar ise mitingin yeri ile ilgili tartışmalara noktayı koydu.

İlk olarak Eğitim-Sen, internet sayfasında 8 Şubat’ta Kadıköy’de yapılacak mitingin afişlerini paylaştı. Afişte “Eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesine, ‘tek din tek mezhep’ dayatmasına ve asimilasyona karşı laik-demokratik bir yaşam için birlikte mücadeleye” vurgusu yapıldı.

PSAKD Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada Büyük Alevi Mitingi’nin 8 Şubat’ta Kadıköy’de yapılacağı duyuruldu. Mitingin eğitimdeki hak ihlallerine ve zorunlu din derslerine karşı bir duruş olacağını söyleyen PSAKD, tüm Alevi-Bektaşi örgütlülüğünü, sol sosyalist ve sosyal demokrat partileri, emek örgütlerini, dergi çevrelerini, toplumsal muhalefet içerisinde yer alan tüm demokrasi güçlerini bu duruşa destek verme ve miting alanında olmaya davet etti.

Miting alanının Kadıköy olarak belirlenmesiyle Maltepe başvurusunu eleştiren toplumsal muhalefet bileşenlerinin mitinge katılımı da genişlemiş oldu.

*

Sendika.Org olarak mitinge katılım ve ders boykotuyla ilgili ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan ve Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın görüşlerini aldık. Üç kurum başkanının açıklamaları şöyle…

ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş:

fevzi_gumusDaha önce aldığımız kararlar doğrultusunda 8 Şubat’ta Kadıköy’de olacağız. Miting alanı için müracaat yapıldı. İzin çıkacağı konusunda inancımız var. Mitinge tüm Türkiye’den çağrı yaptık. İmkanlar dahilinde Alevi örgütlerinin tamamını Türkiye genelinden İstanbul’a taşıyacağız ve eğitimdeki gericileşmeye karşı AKP’ye uyarı mitingimizi gerçekleştireceğiz.

Boykot konusunda gelirsek; biz 19. Milli Eğitim Şurası’ndan sonra genel olarak AKP’ye ve gericiliğe karşı bir muhalefet ve duruşa ihtiyaç olduğu kanısındayız. Eğitim alanındaki gerici uygulamaları sadece Alevilerin değil, Türkiye’de demokratik laik bir eğitim sorunu gören herkesin mücadele başlığı olarak görüyoruz. Bu nedenle boykot kararını da ortak bir karara dönüştürme ihtiyacındayız. Mitinge hazırlanma sürecini, yapılan toplantıları diğer örgütlerle birlikte boykota hazırlık süreci olarak birlikte çıkaracağız. Şu anda 11’inde yapılmasına yönelik bir görüş var ancak biz, bu boykot kararını gericiliğe karşı tüm kesimlerin ortak kararı haline getirmeye çalışıyoruz.

PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan:

muslum_doganZorunlu din dersi başta olmak üzere eğitimdeki dinselleştirmeye karşı 8 Şubat’ta Kadıköy’de olacağımızı ilan ettik. Mitinge merkezi bir biçimde, tüm Türkiye’deki örgütlülüğümüz katarak katılacağız.

Ders boykotu kararımız da geçerli. Okulların açıldığı hafta itibariyle üç gün yoğun bir çalışma yürüteceğiz ve 11 Şubat Çarşamba günü çocuklarımızı okullara göndermeyeceğiz.

Öte yandan 8 Şubat itibariyle, okulların kapandığı tarihe kadar sürmek kaydıyla bir milyon imza hedefiyle bir imza kampanyasını da başlatacağız. Kampanyamız sürerken zorunlu din derslerinin boykot edilmesi gibi çalışmalarımız da sürecek.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca:

kamuran_karacaBiz Eğitim-Sen olarak 8 Şubat’taki mitinge merkezi değil, bölgesel bir çağrı yaptık. Çağrımızı şubelerimize gönderdik. Katılımımız ise KESK bütünlüğünde bir katılım olacak. Öte yandan diğer kentlerden mitinge katılmak isteyen eğitim emekçisi arkadaşlarımız Alevi örgütlerinin kaldıracağı araçlarla mitinge katılım sağlayabilir.

9 Şubat’taki ders boykotu ile ilgili olarak Alevi örgütleri çağrısını bizimle görüşmeden önce yaptı. Biz konuyu bir hafta önceki başkanlar kurulu toplantısında gündeme aldık. Okulların yarıyıl tatiline girmiş olmasını göz önünde bulundurarak bir grev kararının kurullarımızda uzun süreçlerde tartışılması, neler yapılabileceği ile ilgili hazırlıklarının zamana yayarak yapılması gerektiğini konuştuk. Eğitim alanında gerici uygulamalar her geçen gün artarken, Eğitim-Sen elbette ki laik eğitim mücadelesini verecektir, ancak bu mücadeleyi kurullarında konuşarak, tartışarak ve gerekirse diğer örgütlerle ortaklaşarak verecektir. Bu gibi gerekçelerle grev ilan etmedik, ancak Alevi örgütlerine saygı duyarak veli ve öğrencilerimizle birlikte çağrı yapma kararı aldık.

Sendika.Org/ Ankara

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün