Avrupadan Haberler

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi hizmete girdi

Britanya Alevi Federasyonu bünyesinde faaliyet yürütmekte olan Edinburgh Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi bugün İskoçya’nın Edinburgh kentinde açıldı.

Pazartesi günü Britanya Alevi Federasyonuna üye Alevi Kültür Merkezlerinin yöneticileri yaklaşık 40 kişilik bir ekip ile İskoçya’nın Edinburgh kentine giderek, aylık federasyon toplantılarını gerçekleştirdi.

CANLAR İÇİN SAYGI DURUŞU

The Brunton Ladywellway Musselburgh EH21 6AA Adresinde saat 12’de başlayan açılış etkinliği, Alevilik inancında yola ışık tutan canlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi açılışında, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Zekeriya Armut, Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Haydar Yılmaz, Nottingham Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Duran Aytaç, Doncaster Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Müslüm Dalkılıç, Sheffield Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına İsmail Aslan, Leicester Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Oruç Çoban, Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi adına Ali Polat, Britanya Alevi Kadınlar Birliği adına Özlem Şahin, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu adına Eylem Akkaya, Glasgow Gençliği adına Dilara Kaya birer konuşma yaptı.

Britanya Alevi Federasyonu adına konuşma yapan İsrafil Erbil, Alevilerin birlik ve beraberlik içinde birlikte hareket etmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Britanya’da, özellikle ülkenin kuzey bölgesinde Alevilerin birlik içinde hareket ederek derneklerine sahip çıkmasının büyük bir onur ve gurur olduğunu sözlerine ekledi. Alevilerin kendi ülkelerinde baskılar altında olduğunu ancak Alevilere karşı yürütülen bu baskı ve sindirme politikalarının kabul edilemez olduğunu dile getirirken, yapılan çalışmalar için tüm canlara teşekkür etti.

400 DAVETLİ KATILDI

Düzenlenen açılış etkinliğine, İskoçya Ulusal Parti belediye meclis üyesi John Williamson, Edinburgh T. C Baskonsolosu ve HDP temsilcileri başta olmak üzere yaklaşık 400’den fazla kişi katıldı.

Mehmet Yüksel Dede’nin Gülbang verdiği etkinlikte Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Zekeriya Armut emeği geçen tüm canlara teşekkür etti.

Britanya Alevi Kadınlar Birliği adına konuşan Özlem Şahin, kadınların toplum içerisindeki rolünün büyük önem taşıdığını, Kadın örgütlenmesinin toplumun her alanında ve her yerinde olduğu gibi Edinburg’ta da etkin bir şekilde olması gerektiğini söyledi.

Britanya Alevi Gençlik Federasyonu olarak Gençler’in yürüttüğü çalışmalar konusunda bilgi veren Eylem Akkaya, Gençlik Federasyonu olarak akademik alanlarda dahil olmak üzere toplumun her aşamasında, özellikle bugün Londra’da düzenlenen Kariyer Günü Etkinliği ile daha aktif ve duyarlı bir gençliğin söz sahibi olduğunu belirtti.

edinburg

GLASGOW VE EDINBURG CEMEVİ DAYANIŞMASI

Seyit Atıcı’nın deyiş ve semahlarda Zakir’lik yaptığı açılışta Mehmet Yüksel Dede Gülbang verdi. Ergün Efe, Sevim Aslan ve İsmail Eren’in semah, halay ve türküler ile eşlik ettiği, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi açılışı hep beraber olarak seslendirilen “Gelin canlar bir olalım” gayr-ı resmi Alevilik Marşı’nın ardından dernek binasının kurdelasi kesilerek açılış tamamlandı.

Glasgow Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Edinburg Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi ile dayanışma içinde olacaklarını söylerken yeni açılan dernek binası’nda tüm federasyon üyeleri sohbet etti.

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün