Türkiyeden Haberler

Ermeni Soykırımı 100. yılında Hozat’ta kınandı

Dersim’de yüzlerce Ermeni’nin katledildiği Hozat ilçesine bağlı Kayışoğlu Yarması mevkiinde, katledilen Ermeniler için bir araya gelenler, Ermeni Soykırımı’nı 100. yılında Munzur Çayı’na bıraktıkları karanfillerle andı.

Dersim’de yaşayan Ermeniler öncülüğünde, Dersimli Ermeniler ve Alevi Dostluk Derneği (DERADOST) tarafından organize edilen anma programı kapsamında Seyid Rıza Meydanı’nda bir araya gelen kitle, Seyid Rıza Meydanı’nda oluşturulan konvoylar eşliğin Ermeni Soykırımı’nın yapıldığı mevkilerden biri olan Hozat ilçesine bağlı Kayışoğlu Yarması mevkiinde geçti.

Kayışoğlu Yarması mevkiinde düzenlenen basın açıklaması ardından Ermeni Soykırımı’nda katledilenleri anmak için Munzur Nehri’ne kırmızı karanfiller atarak Ergene Kilisesi’nde mumlar yakarak lokmalar dağıttılar. Düzenlenen anma programına Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Halklar Federasyonu (DHF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), EMEP, Partizan yöneticilerinin yanı sıra kalabalık bir kitle katıldı.

Anma programında konuşan DERADOST Başkanı Serkan Sariataş “Unutamıyoruz, çünkü o gün Hak bizim gönlümüzdeydi; o gün siz, bu topraktaki Hakkı öldürdünüz; tam yüz yıl oldu; yüz yıldır, biz kendi kendimizin acısındaki büyülü tınıyı, son çığlıktaki melodiyi bulduk, ezgisine kulak kabarttık” dedi.

Ardından konuşan HDP Dersim milletvekili adayı Alican Önlü, Mezopotamya’nın birçok millete ve kültüre ev sahipliği yaptığını belirterek “100. yılında Ermeni Soykırımı’nı tanıyor ve lanetliyoruz, itaatçi zihniyetin karakteri tekçi, asimilasyoncu ve katliamcıdır” dedi.

ERGENE KİLİSESİ’NDE LOKMA DAĞITILIP MUMLAR YAKILDI

Basın açıklamasının ardından Ergene kilisesine geçen kitle burada lokma dağıtıp, mumlar yakarak 1915 Ermeni Soykırımı’nda katledilen anısına dualar etti, Ergene Kilisesi’ne kırmızı karanfiller bıraktı.

http://www.firatnews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün