Türkiyeden Haberler

‘Eğit-donat projesi mazlum halklara yeni katliamlar getirecek’

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, aralarında AKP Hükümeti’nin de bulunduğu uluslararası güçler tarafından desteklenen DAİŞ, El Kaide, El Nusra ve ÖSO gibi güçlerin, Ortadoğu halklarına uyguladığı zulmü ve barbarlığı lanetledi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen platformun bileşenleri, “Katil IŞİD, katil AKP”, “Katil Nusra, katil AKP”, “Cihatçı katiller, ülkemizden defolsun” sloganları atarak, “Kerbela’dan Dersim’e, Şengal’den Lazkiye’ye, katledilen insanlıktır. Katliamlara dur de” ve “Katliamlara karşı susma” pankartı ve “Barış, aşıti, sulh” dövizlerini açtı. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Didar Gönül Gül, HDP Mersin Milletvekili Adayı Mehmet Taşçı, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu ile Mersin Alevi Kültür Derneği üyelerinin de katıldığı açıklamada konuşan BES Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya, Ortadoğu’da insanlık tarihinin görmediği vahşilikte, Arap, Türkmen, Kürt, Süryani, Asuri, Şii, Sünni, Ezidi ve Hıristiyan olan yüz binlerce insanın katledildiğini belirterek, AKP Hükümeti’nin de içinde olduğu “Eğit-Donat Projesi” ile Irak ve Suriye’de masum halklara yönelik katliamlara yenilerinin ekleneceğini söyledi.

‘Eğit Donatla mazlum halklar katledilecek’

Kaya, “Türkiye’nin sınırlarını cinayet şebekelerine açanlar, ekonomik, siyasal ve lojistik destek verenler, eğitip en korkunç silahlarla donattığınız bu katliamcı çeteler, Irak ve Suriye’ye gönderilince acaba kimleri katledecekler?” diye sordu. Söz konusu çetelerin Ortadoğu halklarını katletmek üzere bu coğrafyaya gönderildiğini dile getiren Kaya, “Bu politikayı yürütenler işlenen her katliamdan, her cinayetten, her taciz ve tecavüzden sorumludur. Ve bunlar elbet tarih önünde bir gün hesap vereceklerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Ali’yi ben de seviyorum” sözüne de tepki gösteren Kaya, “Ali’yi sevmekle Alevi olunacağını düşünenler, bir ağacı severek nasıl ağaç olunmaz ise Hz. Ali’yi severek de Alevi olunmaz. Alevilerin, inançlarını özgürce yaşamadıkları, Cemevileri’nin yasak olduğu, Alevi çocuklara zoraki din derslerinin verildiği, Alevi katliamlarına karşı sessiz kalındığı bir ortamda Ali’yi ve Alevileri sevmenin bir riyakarlık olduğu açıktır. Bugün Irak ve Suriye’de katledilen insanlıktır. Katliamları lanetliyoruz” diy konuştu.

MERSİN- DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün