Türkiyeden Haberler

Kılavuz Dede: Aleviler artık CHP’ye değil, HDP’ye oy verecek

Alevi toplumunun kanaat önderlerinden Mersin Alevi Kültür Derneği Başkanı Hasan Kılavuz Dede, 7 Haziran seçimlerinde Alevilerin net bir tutum sergileyeceğine işaret ederek, 80 yıldır Alevi toplumundan oy alan CHP’nin icraatlarının benimsenmediğini kaydederek, tüm inanç ve kimliklere eşit mesafede duran HDP’nin güçleneceğini dile getirdi.

Mersin’de uzun yıllar Alevi toplumunun oyları ile kendisini ayakta tutmayı başaran CHP, Alevilerin inanç ve kültür sorunlarına yönelik 80 yıldır verdikleri sözlerin söylemde kalması nedeniyle kendilerini temsil edebilen siyasi bir oluşuma destek arayışına devam ediyorlar. 300 bin Alevi nüfusunun yaşadığı Mersin’de Alevi Kültür Derneği Başkanı Hasan Kılavuz Dede, HDP’nin tek mezhebe hizmet eden devlet güdümünde olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ve tüm halkları kucaklaması şeklindeki programının kitleleri tarafından desteklendiğini dile getirdi.

7 bin kişinin üye olduğu Alevi Kültür Derneği’nin başkanı Kılavuz Dede, Alevi toplumunun siyasi partilerden talepleri ve yapacakları tercihle ilgili ANF’ye konuştu.

‘CHP ÖZLEMLERİMİZE KARŞI ÇIKIYOR’

7 Haziran seçimlerinde Alevilerin ciddi bir tavır geliştireceklerini ve CHP’nin oy deposu olmaktan çıkacağını kaydeden Kılavuz Dede,  şunları belirtti: “Mersin’de izlediğim kadarıyla cemevindeki Aleviler olsun, cemevine sadece uğrayan Aleviler olsun, bir gerçek vardır ve gerçeği saklamamak gerekir… Bugünün Alevileri dünün Alevileri değil! Bütün siyasi partiler ve aday olan, parlamentoya gitmek için propaganda yapan herkesin bunu çok iyi bilmesi lazım. Onun için bu önümüzdeki 7 Haziran seçimlerini çok ciddi buluyorum. Ve inanıyorum ki, Aleviler de çok ciddi bir tavır geliştirecekler. 80 yıldır CHP’ye oy veren Aleviler neden böyle bir tercihte bulunuyorlardı? Çünkü laik bir ülke özlemi içerisindeydi. Çünkü CHP’nin vaadi de demokratik ve laik bir ülkeydi. Onun için dedelerimiz, babalarımız CHP’ye sürekli kesintisiz oy verdiler. Ama şimdi aynı partide büyük umutlarla bağlandığımız, başındaki genel başkan da Alevi olan CHP’de Diyanet’in kaldırılması yönünde 80 yıldır bir özlemimiz var. Şimdi böyle bir kurum laik bir ülkede olamaz. Sünniler camiye gitmesin diye bir talebimiz olmamış ki, sadece inançlar özgür olabilmeli.”

‘ALEVİLER CHP’YE DEĞİL, HDP’YE OY VERECEKTİR’

HDP’nin Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili tavrının 80 yıldır Alevi toplumunun özlemi olduğunu söyleyen Kılavuz Dede, laikliği savunduğunu iddia eden CHP’nin Alevilerin taleplerine karşı çıktığına da işaret ederek, “Çünkü Diyanet İşleri Başkanı görevini tek yönlü yapıyor; tek bir inanca, tek bir mezhebe hizmet ediyor. Dolayısıyla onun kaldırılması lazım. Yalnız bir mezhep için kurulmuşsa ve devletin, bakanlığın bütçesinden kendine pay ayırmışsa biz onu kabul etmiyoruz ve kaldırılmasını istiyoruz. Ancak bu 80 yıllık özlemimiz olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını CHP istemiyor. Şimdi böyle olunca Aleviler bir daha değil, bin daha düşünmeli. İmamhatipler için de CHP’nin politikası bu yöndedir. Onun için Aleviler geçmişte oy verdikleri parti CHP’ye değil, beyannamesi ile Alevilere umut veren söylem ve öne çıkan partiye oyunu verecektir. Örnek verecek olursak, HDP bu konuda tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur. Tüzüğü ve söylemleri ile açıkça tüm inançları kucaklayan bir çizgide olan HDP, diğer partileri de teşvik ediyor. HDP’nin bu cesaretli duruşu MHP’yi dahi tetikliyor” şeklinde konuştu.

‘ALEVİLER HDP’Yİ SAMİMİ GÖRÜYOR’

Kitlelerinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı samimi gördüğünü anlatan Kılavuz Dede, şöyle devam etti: “Alevilerin bu dönem, çok daha net bir seçim yapacaklarına inanıyorum. İnandırıcılık konusunda bir Alevi dedesi bir siyasi parti yöneticisini dinlerken, bir Alevi olsun ya da başka bir inançtan olsun sakin bir kafayla izler ve dinler, en inandırıcı sözlerin Selahattin Demirtaş’a ait olduğunu gelip cemevinde bize söylüyorlar. Biz onlara HDP’nin samimi olduğunu söylemiyoruz, onlar gelip bize anlatıyor. 7 bin üyemiz var, bu üyelerimiz gelip bize HDP’nin taleplerimize cevap olan bir parti olduğunu, samimiyetine inandıklarını söylüyorlar. Çünkü Selahattin Demirtaş’ın bir vaadi yok, kendisi diyor; ‘gelin bu sorunları beraber çözelim.’ Bence de en doğrusu ve samimiyet budur. Bu söyleyen kişi Şafi tabanından yüzde 50-60 oy olan bir partinin genel başkanıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gerektiğini, dini devlet tekelinden çıkartılması gerektiğini çok samimi bir dille ifade ediyor. Onun için Aleviler inanıyorum ki, bu seçimde isabetli bir tercih yapacaklardır.”

‘KORKU DUVARI YIKILDI’

Tüm inanç ve azınlıkların kendisini yaşatıp temsil etmesine olanak tanıyan HDP’yi kutladığını belirten Kılavuz Dede, HDP’nin Alevi adaylara yer vermesini de memnuniyetle karşıladıklarını dile getirirken, şunları kaydetti: “Bence CHP bu seçimde beklediği oyu alamayacaktır. Veren olmaz mı? Olacak ama eskisi gibi CHP Alevilerden artık oy alamayacak çünkü o çember kırıldı, o korku duvarı yıkıldı, Aleviler daha rahat meseleleri ele alıyorlar. Aleviler yalnız inançta değil, diğer konularda da duyarlı bir tavır sergileyecektir. HDP’nin tüm azınlıkları, farklı kimlikleri kucakladığı için bu kez HDP büyük bir ilgi ile karşılaşacaktır. Alevi adaylarını ön sıralarda gösteren HDP’nin bu cesaretli tutumunu kutluyorum. Böylelikle biz Alevi kurumlarının taleplerini dile getireceklerine inanıyorum. Bugün CHP de Alevi adayları gösteriyorsa bu HDP’nin estirdiği rüzgar sayesindedir. Şimdiye kadar 80 yıldır CHP’ye oy veren Alevilere neden ön sıralarda adaylık vermiyordu?”

http://www.firatnews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün