Türkiyeden Haberler

Erdoğan’ın sözü Alevileri tedirgin etti

Adıyaman’daki Alevi örgütleri temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın El-Nusra’ya ilişkin açıklamasına tepki göstererek, “DAİŞ, El-Nusra’dan koptu, ikisi de aynıdır. Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımları Alevileri derinden üzmüştür. Açıklama Alevileri tedirgin etmiştir. Bu yaklaşımı kabul etmiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rojava’daki Kürtleri hedef alarak “DAİŞ’e karşı savaşıyor diye YPG/PYD’yi destekliyorsunuz neden El Nusra’ya terörist diyorsunuz” diyerek uluslararası koalisyona seslenmesi Adıyaman’daki Alevi kurumlarından tepki ile karşılandı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, DAİŞ’in Nusra’dan kopan bir çete örgütü olduğunu belirterek, “İkisi de aynıdır. Katliam yapan bir örgüttür. Birlikte çalışıyorlar. Bunlar terör örgütüdür. Bunları kalkıp PYD ile bir tutmak doğru değildir” dedi. Yapıcı, PYD’nin Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye karşı ya da halklara karşı yanlış bir yaklaşımının olmadığını kaydetti. Adıyaman’da El Nusra çetelerinin daha önce Alevi köylerini gezerek tespit etmeye çalıştığını hatırlatan Yapıcı, “Bundan kaynaklı Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımları Alevileri derinden üzmüştür. Bu yaklaşımı kabul etmiyoruz. Her iki örgütte bizim için aynı derecede tehlikelidir” diye konuştu.

‘Böyle bir kardeşlik olmaz’

AKP Hükümeti’nin Sur, Cizre ve Kürdistan’ın diğer kentlerinde yaptığı katliamları Alevilerin kabul etmediğini dile getiren Yapıcı, “Hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Kadınlar, çocuklar ölmesin. Asker ve poliste ölmesin. Orda direnen halktır, kadını ile çocuğu ile direniyorlar. Hem Kürtlere kardeş diyeceksin hem de Kürtleri katledeceksin böyle bir kardeşlik olmaz” dedi.

‘Kürt güçleri korudu’

Türk halkı ve Türkmen Alevilere seslenen Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Nusret Tunç ise,”Geçmişinize bakın, tarihinize bakın. Vicdanınız ve Allah korkunuz varsa bu katliamlara dur deyin. Bu gün Türkiye’nin için de olduğu durum Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yaşanmamıştır. Bu kadar tanklarla toplarla şehirlere giriliyor, toplu katliamlar yapılıyor. Burada adeta bir savaş yaşanıyor, kimle yaşanıyor bizim halkla yaşanıyor” diye konuştu. Suriye’de ve Türkiye’de Alevilerin hedefte olduğunu söyleyen Tunç, “Eğer Suriye de savaşan Kürt güçleri olmasaydı Alevilerde, Araplarda, Türkmenlerde büyük katliamlara maruz kalacaktı. Ben Türkiye devletinin Türkmenlere ve Alevilere destek verdiğine inanmıyorum” şeklinde konuştu.

‘Suriye’de at izi iti izine karıştı’

Türkiye’nin Kürt halkına karşı yürüttüğü savaşın yanı sıra Suriye’de çetelerden yana tavır aldığını ve ülkeyi uçuruma sürüklediğini ifade eden Tunç, “Ülkemizin geleceğinden ciddi anlamda endişeliyim. Bu günleri bile arayacağımızdan korkuyorum. Ekonomik olarak, siyasi olarak yaşanan çatışmalı ortamla Türkiye hızla bir uçuruma sürükleniyor. Suriye’de at izi it izine karıştı. Biz bir El Kaide’yi bilirdik. Bu gün El Kaide’nin türevleri ortaya çıkmış durumda” dedi.

http://www.bestanuce1.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün