Türkiyeden Haberler

Êzidî Kültür Vakfı, Türkiye Êzidîlerin yaşadığı katliamı yüzyılın utancı olarak tanısın

Êzidî Kültür Vakfı, Türkiye’yi Êzidîlerin yaşadığı katliamı yüzyılın utancı olarak tanımaya davet ederek, TBMM’nin soykırımı tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçmesini istedi. HDP Batman Milletvekili Ali Atalan da, bütün katliamlara karşı hakların ortak tavır alması gerektiğini söyledi. Êzidî Kültür Vakfı, 3 Ağustos 2014 tarihinde, Şengal Dağı’nda IŞİD tarafından katledilen  Êzidîler için bugün Cezayir Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. IŞİD’in saldırıları altında kalan Êzidîlerin son bir yıl içinde yaşadıklarının da paylaşıldığı toplantıya vakıf temsilcileri, Arap Alevi Gençlik Meclisleri, Çerkez Solu, Jineps, Pencere Yayın Evi, Demokratik Gürcüler Platformu, AKA-DER Anadolu Kültür Araştırma Derneği, Süryaniler.com Canşenliği oyuncuları, HUBİYAR Sultan Alevi Kültür Derneği, Laz Mektebi, Çerkez Soykırımı Tanınsın İnisiyatifi, Gerçeğe Hü Dergisi, Norzartong ile çok sayıda aydın ve akademisyen katıldı.

200 BİNE YAKIN ÊZİDÎ YAŞAMSAL SIKINTI YAŞIYOR

Toplantının yapıldığı salondaki masaya Êzidî inancını temsilen mor menekşe bırakıldı. Toplantıda açıklama yapan Êzidî Kültür Vakfı Başkanı Sosyolog Azad Barış, Ezîdî halkının tarih boyunca bir çok katliama uğramış kadim bir halk olduğunu kaydederek, bugüne kadar 73 katliamdan geçirildiklerini söyledi. Son yaşanan IŞİD saldırılarının Êzidîlerin köksel bağlarını yok etmeye yönelik olduğunu söyleyen Barış, katliamdan kaçan 200 bine yakın Êzidînin, Güney Kürdistan, Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya dağıldıklarını ve hukuki statü olmadan yaşamsal sıkıntılarla karşı karşıya olduklarına işaret etti. Birleşmiş Milletlerin (BM), Êzidîlerin  yaşadığı soykırıma kayıtsız kaldığını ifade eden Barış, başta BM olmak üzere diğer bütün uluslararası kurumları sorumlu ve adil davranmaya çağırdı. Barış, dünya kamuoyuna da çağrıda bulunarak, Êzidîlerin yaşadığı soykırımı yüzyılın utancı olarak tanımaya davet ederek, TBMM’nin soykırımı tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçmesi ve BM nezdinde girişimlerinde bulunması çağrısında bulundu.

’KDP KATLİAMA ORTAK OLDU’

Barış’ın ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ali Atalan da, bütün katliamlara karşı hakların ortak tavır alması çağrısında bulunarak, günümüz koşullarında 40 milyon olması gereken Êzidî halkının, katliamlarla bir milyon 200 bine indirildiğini söyledi. Êzidîler üzerindeki vahşet ve barbarlığın devam ettiğini dile getiren Atalan, halkların savaşa karşı birlikte mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti. Atalan, Türkiye’nin de IŞİD ile bağlantısını sadece söylem düzeyinde değil, tamamen koparması ve karşısında etkin bir mücadele yürütmesi gerektiğini söyledi.

KDP’nin Şengal politikalarına değinen Atalan, IŞİD’in Şengal’e saldırmasından günler öncesinde KDP’nin Şengal’de bulunan tüm güçlerini çektiğini ve katliama KDP’nin de IŞİD  kadar ortak olduğunu ifade etti. Atalan, “Ezîdîler silahlanmak istiyordu ama KDP tarafından, ‘sizin silahlanmanıza gerek yok’ denildi ve katliamdan bir gün öncesine kadar da ısrarla bu söyledi. Ancak saldırılar başladığı gün hiçbir silah sıkmadan, yüz binlerce Êzidî’yi IŞİD’in insafına bırakıp kaçtılar” dedi. (İstanbul/DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün