Türkiyeden Haberler

Müslüm Doğan:”Alevi inancında cemevlerini halkın kendisinin inşa etmesi gerekir.”

İzmir Çiğli İlçesinde Güzeltepe Polis Karakolu yetersiz kaldığı gerekçesiyle önce boşaltıldı ardından ise AKP’li yöneticinin başkanlığını yaptığı Evrensel Alevi Bektaşi Derneği tarafından Hz. Hüseyin Cemevi’ne dönüştürüldü.

İzmir Çiğli’deki TARİŞ direnişi döneminde kurulan Güzeltepe Polis Karakolu yetersiz kaldığı gerekçesiyle önce boşaltıldı ardından ise AKP’li yöneticinin başkanlığını yaptığı Evrensel Alevi Bektaşi Derneği tarafından Hz. Hüseyin Cemevi’ne dönüştürüldü. Yaşananlara mahalle halkı tepki gösterirken, buranın provokasyon amaçlı açıldığını ve dönüşüm değil, yapının bir an önce yıkılmasını istediklerini belirttiler. Alevi kanaat önderlerinden HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve İzmir Demokratik Alevi Derneği (İ-DAD) Yönetici Ersin Özgül konuyu değerlendirdi.

Gerekirse yıkarız

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Alevi inancında cemevlerini halkın kendisinin inşa etmesi gerektiğini belirterek, “Karakol olarak kullanıldığı, devrimcilerin işkenceden geçirildiği bir yeri inanç ve öğretim merkezi olarak kabul etmemiz mümkün değil. Orayı hiçbir şekilde kullanmayacağız, halkımızın da kesinlikle kullanmasını istemiyoruz.Gerekirse orayı yıkıp kendimiz yeniden yapacağız. Halkın olanaklarıyla yapılan bir cemevini ibadethane olarak kabul edeceğiz” diye konuştu. Doğan, İzmir Valisi ile konuyu görüşeceğini, sorunun halkın istediği yönde çözülmesi için gereken çalışmaları yapacağını da aktardı.

Truva atı misali

İ-DAD Yönetici Ersin Özgül ise, devletin bu bölgeye karakol yapmasının, Alevilerin mahalleye yerleşmesiyle başladığını hatırlatarak, “Bu karakol işkencelere, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasına, haksız gözaltılara ve devrimcilere karşı olan baskılarıyla anılıyor. Şimdi ise AKP ile yakınlığıyla bilinen sözde ‘keklik’ bir Alevi şahsiyetin peçesi altında truva atı misali, hiçbir şekilde girilemeyen bu mahalleye böyle girmeye çalışıyolar. Ve ilk iş olarak da Alevilerde manevi anlamda direnmenin ve başkaldırının simgesi olan Hz. Hüseyin’in adını cemevine verip sözde Alevi eğitimi olan kuran kursu açılması ile işe başlıyor” dedi.

Kanın üstünde semah dönmeyiz

Özgül, “İkrarımızı yineleyerek bu yol düşkünlerinin karakoldan bozma cemevinde, işkencelerden geçirilen bu halkın kurumayan kanları üzerinde asla ama asla semah dönmeyeceğiz. İşkencelerden geçirilen ve cemevinin önünde polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt, canlarımızın ruhlarını sızlatmayacağız” diye konuştu.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün