Türkiyeden Haberler

Gaziantep Şahinbey Belediyesinden Cemevine Red

Gaziantep Şahinbey Belediyesi Belediye Meclisi, Ocak Ayı olağan birleşimini tartışmalı bir şekilde gerçekleştirdi.

CHP’li meclis üyelerinin,  soru önergesi yağmuruna tuttuğu meclis toplantısına ‘cemevleri’ ile ilgili önerge damgasını vurdu.

Şahinbey Belediyesi, Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısını Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında gerçekleştirdi. 12 gündem maddesini  görüşen meclis, 4.maddeyi oy çokluğu ile kabul ederken, diğer sekiz maddeyi oy birliğiyle kabul etti. CHP’nin talebiyle gündem dışı olarak oylamaya sunulan Cemevi ile ilgili madde ise oy çokluğu ile reddedildi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN Mİ?
Gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan ve soru önergesini meclise sunan  CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, Tahmazoğlu’na yönelik; “Fotoğraf ve isimlerin ön plana çıkartıldığı tanıtım hizmetleri yapılırken kamu kaynakları israf ediliyor, belediyeye ait reklam panolarına belediye hizmetleriyle ilgili tanıtım yapılırken isminizin ve fotoğrafınızın ön planda olduğu görülmekte.
Fotoğrafınızın ve adınızın ön planda olduğu reklamları cebinizden mi karşılıyorsunuz yoksa belediye bütçesinden mi ödüyorsunuz?” diye sordu.

“CEMEVİ İBADETHANE SAYILSIN”
CHP’li Uğur Kalkan ise CHP grubu adına; “5393 sayılı yasa kapsamında cemevlerinin dini ibadethane olarak geçebilmesiyle ilgili önergemizin incelenmesi için meclis gündemine alınmasını istiyorum” dedi.
Gündem maddeleri görüşüldükten sonra, Tahmazoğlu; “Cemevleri konusunda iki teknik husus var. Cemevinin ibadethane sayılması ile ilgili karar alma yetkisi  belediye meclisi değil, TBMM’dir. İkinci nokta belediye meclisleri iki toplantı yapıyor, ilk toplantıda maddeler komisyona sevk ediliyor, daha sonraki toplantıda komisyondan gelen raporlar okunup oylama yapılıyor, sizin bu öneriyi bir önceki toplantıda vermeniz gerekiyordu ancak ben yine de oylamaya sunuyorum” dedi ve oylamaya sunulan karar oy çokluğuyla reddedildi.

KALKAN; “ÇALIŞMALAR GÖSTERMELİK”
Kararın reddedilmesinin ardından Kalkan söz alarak; “Geçtiğimiz günlerde Maltepe Belediyesi’nde cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesiyle ilgili önerge verildi ve meclisce kabul edildi.  Bunu da 5393 sayılı kabunun yetki ve imtiyazlarına dayanarak yaptı ve geçtiğimiz günlerde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2010 yılında yapılan başvuru ile ilgili Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin sözleşmesinin ayrımcılığın yasaklanması ile ilgili 14. Maddeyi ihlal ettiğine karar verdi. Ülkemizde özellikle seçim dönemlerinde Alevi Çalıştayları yapılmakta  alevilerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulacakları her yerde yayınlanmakta, maalesef bugün çıkan kararla  bu çalışmaların göstermelik olduğu görüldü” diye sitem etti.

“PEŞİN HÜKMÜNÜZÜ İLAN ETTİNİZ”
Kalkan’ın sözleri üzerine Tahmazoğlu; “Bu yazıyı önceden hazırladığına göre peşin hükmünüzü de ilan etmiş oldunuz. Bizim cemevleri ile bir sıkıntımız yok, eğer cemevine gidiyorsanız oranın yönetimiyle de gidin görüşün,  bizim belediye olarak onlara ne türlü destekler sağladığımızı ve ne kadar yardımcı olduğumuzu öğrenebilirsiniz. Ben, cemevine defalarca gittim, oradaki dedeler ‘ilk defa bir belediye başkanı ceme katıldı’ dedi. Hükümeti itham eden bu yaklaşım doğru değil, bu memlekette sizin içinde olduğunuz parti de uzun yıllar iktidarda kaldı, böyle bir kararla ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapabilirdi ama yapmamış, hükümetimizin meclis grubunda açıklanan kararına göre her hafta bir paket açıklayacağız.Alevi çalıştayı da bunun içinde, alınan kararların göstermelik ve seçim dönemi için yapılıp yapılmadığı seçime kadar ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

http://sirinnar.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün