Türkiyeden Haberler

Gaziantep’te ana dilde eğitim yürüyüşü

Gaziantep’te, çeşitli siyasi parti ve STK üyeleri, ana dilde eğitimin verilmesi ve zorunlu din dersinin kaldırılması için yürüyüş yaptı.

Yeşilsu Parkı’nda öğleden sonra ellerinde pankart ve dövizlerle toplanan 400 kişilik kalabalık, sloganlar atarak Maarif Meydanı’na yürüyüş yaptı. Ana dilde eğitimin verilmesi ve zorunlu din dersinin kaldırılmasını isteyen ‘Gaziantep Emek ve Demokrasi Güçleri’ üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Yusuf Turunç, 12 yıllık AK Parti hükümetinin her alanda gerici uygulamalar yaptığını öne sürerek, zorunlu din dersinin kaldırılmasını istedi. Zorunlu din dersinin insan hakları ihlali olduğunu kaydeden

Yusuf Turunç, şöyle konuştu: ” Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye ‘de eğitimde zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinin kaldırılması için 2011 yılında açılan davayı karara bağladı. Zorunlu din derslerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin eğitim hakkıyla ilgili maddesini ihlali olduğu yönünde karar vererek, zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesini istedi. AKP hükümeti hukuk tanımıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına uymuyor. Biz Aleviler sosyal, siyasal, kültürel, inançsal yaşamda; eşit yurttaşlık istiyoruz. Gerici eğitime hayır diyoruz. Laik, demokratik, bilimsel eğitim istiyoruz.”
Grup, basın açıklaması ardından dağıldı.

DHA-Metin Faruk TAMER

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün