Türkiyeden Haberler

Kadıköy’de ‘dayanışma’ ve ‘birlik’ sesleri

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından düzenlenen “Eğitimde gericileşmeye karşı laik, bilimsel, ana dilinde eğitim ve demokratik yaşam için” şiarıyla düzenlenen Birlik ve Dayanışma mitingine binler katıldı. Sabah saatlerinden itibaren çeşitli illerden gelen otobüslerden inen insanlar Söğütlüçeşme’den Kadıköy meydanına doğru yürüyüşe geçti. Mitingin başlama saatine doğru Kadıköy’e inen ana yol hınca hınç insan kalabalığı ile doldu taştı. Havanın soğuk olması ve yer yer yağmurun atıştırmasıyla birlikte miting alanında bir kaç kez sirkülasyon yaşandı, buna karşın alan boşalmadı.

Yürüyüş boyunca “Dergahlarımızı geri istiyoruz, cemevleri ibadethane olarak kabul edilsin, zorunlu din dersi kaldırılsın, eşit yurttaşlık istiyoruz” dövizleri taşındı. Taleplerden ve miting kalabalığından da anlaşılacağı üzere Aleviler “Biz buradayız ve eşit vatandaşlık istiyoruz” dedi. Gerek 2015 seçimleri öncesinde gerekse Anayasa tartışmalarında Aleviler talepleriyle alana çıkarak kendilerine dönük inkar politikalarına tepki göstermiş oldu.

Mitingin ana gövdesini Aleviler oluşturmakla birlikte bu mitingi dar anlamda bir Alevi mitingi olarak tanımlamak yanlış olur. Çünkü mitingin ortaya attığı ana fikir gerçekten laik ve demokratik bir ülkede yaşam talebiydi. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca 19.Eğitim şûrasına atıf yaparak düzenlenen şeyin bir eğitim şûrası olmaktan çok din şûrası olduğunu söyledi. İlkokul sıralarında çocukların dinsel referanslarla yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını belirten Karaca, bu politikalara karşı tüm okullarda 13 Şubat günü iş bırakacaklarını söyledi. Alanda en çok atılan sloganlardan biri de “Öğretmenler greve öğrenciler boykota” sloganı idi.

Beşiktaş çArşı ve Fenerbahçe Sol Açık coşkularıyla mitinge renk kattı. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı ile Gezi günlerindeki birlik özlemini dile getiriyordu. Miting yürüyüş kolunu izleyen orta yaşlarda bir kadın kocasına şöyle diyordu: “Bu kadar kalabalığız ama bir türlü birlik olmuyor o yüzden hep AKP kazanıyor.” Bu sözler mitingde talep edilen istemlerin gerçekleşmesinin siyasal bir birlik gerektirdiğine de işaret ediyor.

Mitingde en büyük tepki AKP hükümetine dönüktü. Yeni boğaz köprüsüne Yavuz Sultan Selim adının verilmesini Aleviler unutmuş görünmüyor. Yine Dersim’de Alevi kültürünü ve toplum yaşamını da tehdit eden baraj projesine isyan mitinge de yansıyor. Dersimliler alana “Baraj yapma boşuna yıkarız başına” sloganıyla giriyordu.

http://www.evrensel.net/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün