Türkiyeden Haberler

Hdp Arapkir Alevileri İle Buluştu

Hakların Demokratik Partisi ( HDP) tarafından Arapkir ilçesi ile ilçeye bağlı Doyumlu, Sadıklı, Sipahiuşağı, Gözeli, Onar, Hacıuşağı mahallelerini ziyaret ettiler ve 7 Haziran’da yapılacak olan Genel seçimlerde HDP için destek istediler.

Ziyarete HDP adaylarının  yanı sara İl ve İlçe yöneticileri de katıldı. Her gittiği yerde büyük bir çoşku içerisinde karşılanan HDP’li heyet Vatandaşlara HDP’nin yeni yaşam projesi hakkında bilgiler aktardı.

Ziyarette konuşan Malatya Milletvekili 1. Sıra adayı Aydın Erdoğan, Alevilerin inançlarını yaşayamadıklarını ve zorunlu din derslerin kaldırılması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu; “ Bu seçimde iktidarları belirliyorsunuz, kim yönetim yetkilerini kullanacak onları belirliyorsunuz. Ama bu seçimde 13 yıldır memleketi yönetmekte olan Adalet ve Kalkınma Partisi yeniden iktidara gelmemelidir. Yeniden iktidara delirse, herkesin içinde özellikle Alevi Yurttaşlar olarak hepimizin içinde bir takım kaygılar var. Tayyip Erdoğan, 13 senedir Alevi Yurttaşları suçlayarak bir takım ithamlarda bulundu. Bir zamanlar yargılandı bir mahkeme kararı verildi, mahkeme kararından dolayı söylediği söz 2 Alevi beni mahkum etti, o heyette 3 tanede Sünni vardı. Bakın bu Alevi Düşmanlığıdır Kılınçdaroğlu’na iki de birden mezhebinden bahisle hakaret eder, Alevi Yurttaşları aşağılar. Aleviler arasında eğitim düzeyi yüksektir çok okuyanımız vardır, hiçbir tane bürokrat tayin etmedi.

Cem evleri ibadet hane sayılmıyor, neyin ibadet olduğunu, Devlet belirleyemez kim neye inanıyorsa belirler, ister puta tapar, ister taşa tapar, ister ağaca. Alevi Yurttaşların çocuklarına mecburi Din Eğitimi veriliyor , Alevi çocuklarına bu zorunlu eğitimi verme hakkı yoktur.” Dedi

HDP Malatya Milletvekili kadın adayı olan Latife Ulutaş, “biz kadınların partisiyiz, yoksulların partisiyiz, gençlerin partisiyiz bu dönemde bizleri destekleyeceksin” dedi. Heyet Esnaf ziyaretleri ile Arapkir ziyaretini noktaladı.

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün