Türkiyeden Haberler

HDP Malatya Milletvekili Adayı Latife ULUTAŞ:”İnanç Özgürlüğüne Yer Vereceğiz”

Halkların Demokratik Partisi milletvekili adayları Aydın Erdoğan ve Latife Ulutaş Onbin Konutlarda bir halk toplantısı gerçekleştirerek seçim çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 haziran 2015 Genel Seçimlerine yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren HP milletvekili adayları Onbin konutlarda vatandaşlarla bir araya gelerek gerçekleştirdikleri halk toplantısında HDP’nin Yeni Yaşam Projesini vatandaşlara anlattılar.

HDP 1. sıra milletvekili adayı Aydın Erdoğan 7 haziran seçimlerinin Türkiye tarihinde önemine değinerek HDP’nin ilk defa seçimlere parti olarak girerek halkın karşına 550 milletvekili adayıyla çıktığını belirterek seçim barajının yıkılması ve mecliste yolsuzluklara, yoksulluğa ve yasaklara karşı beraber mücadele etme çağrısı yaparak şöyle konuştu;

“12 yıldır iktidarda olan bir parti ve karşısında 12 yıldır muhalefette varlık gösteremeyen partiler ve yeni olan Halkların Demokratik Partisi yarışıyor. Biz bu seçimlerde Halkların Demokratik Partisi olarak Türkiye’nin her yerinde milletvekili listeleri ile seçimlere katılıyoruz. İlk defa halkın önüne programımızla, projemizle, yeni adaylarımızla, yeni bir parti olarak geliyoruz. Halkımızın desteğini alarak, önümüzdeki adaletsiz seçim barajını yıkıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güçlü bir şekilde sizlerin desteğinizle girmek istiyoruz. Biz bu ülkenin işçilerini, bu ülkenin kadınlarını, işsizlerini, ezilenlerini, çiftçilerini, emeklilerini, gençlerini bütün halkı kucaklayan listelerimizle projelerimizle bu ülkenin bugün içinde bulunduğu yolsuzluk, yağma, talan ve yasakçı düzeninden kurtulmayı hep birlikte başarmak istiyoruz.”

HDP 1. Sıra Milletvekili Aydın Erdoğan’ın ardından bir konuşma yapan 4. sıra milletvekili adayı latife Ulutaş ise HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, katliam girişiminde bulunan güçlere karşı Adana, Mersin ve Malatya’da gereken cevabın demokratik siyasi alanlarda onbinlerce vatandaşın katılımıyla verildiğini belirtti. Latife Ulutaş HDP’nin mitinglerine gerçekleşen yoğun katılımlara değinerek şunları kaydetti;

“Bizler de sizlerin gücüyle alanlarda biriken onbinlerle cevap verdik onlara. Hem Adana’da cevap verdik hem Mersin’de cevap verdik. Hem Malatya’da cevap verdik. Dün de İzmir’de alanlar hıncahınç doluydu ve şöyle bir pankart asılıydı “Seni başkan yaptırmayacağız” pankartı asılıydı.”

Latife Ulutaş, AKP iktidarının şimdiye kadar verdiği bir çok vaadi gerçekleştirmedini ifade ederek çözüm süreci ve Alevi sorunlarına vurgu yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmayacaklarını söyleyen Latife Ulutaş, Türkiye’de yıllardır çözülemeyen inanç sorunu ve Kürt sorununa değinerek konuşmasını şöyle devam ettirdi;

“Evet bu ülkede biliyorsunuz birçok sorun var bunların en başında gelen bir barış süreci kürt sorunu. İki yıldır, iki buçuk yıldır tartışılan bir barış süreci gerçekten sekteye uğratıldı ve bunun üzerinden siyaset yapan AKP iktidarı daha sonra Kürt sorunu yok diyerek bunu öteleme çalıştı.”

Alevilerin de sorunlarına değinen Latife Ulutaş konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Birçok inanç grubu bu ülkede yaşamaktı ve hiçbir zaman anayasal güvence adı altında bir şey yapılmadı. Hiçbir talepleri karşılanmadı sevgili dostlar. Elbette ki herkes hangi neredeyse kendi inancını yaşasın. Ama bu ülkede bir alevi gerçeği de var. Aleviler de kendi inançlarını yaşamak zorunda ve bunu devlet bu nu güvence altına almak zorunda. Bizler yeni yaşam projemizde barışa yer verdiğimiz gibi inanç özgürlüğüne de yer vereceğiz.”

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün