Avrupadan Haberler

‘HDP barajı aşmadığı takdirde AKP durdurulamaz’

Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu (HAK-DER), Rotterdam kentinde HDP Buluşması başlığıyla bir panel düzenledi. Rotterdam Alevi Kültür Merkezi’nde (RAKM) düzenlenen ve moderatörlüğünü Yeni Özgür Politika Yazarı Füsun Erdoğan’ın yaptığı panele, HDP İstanbul Milletvekili Adayı Turgut Öker, HAK-DER Başkanı Nurettin Altundal, RAKM Başkanı Düzgün Kaya ve 600’e yakın kişi katıldı.

‘HERKES OY KULLANMALI’

Altundal, Alevi örgütlenmesinde tarihi bir dönemden geçtiklerine dikkat çekerek, HDP’nin Alevi temsilcilerini aday göstermesinin önemine değindi. Altundal, AKP’nin DAİŞ ile ilişkilerine de işaret ederek, HDP’nin barajı aşması için herkesi oy kullanmaya çağırdı.

ÖKER: AKP’NİN ELİNDE ALEVİ KANI VAR

HDP Adayı Öker ise konuşmasında ortak mücadelenin, halkların birlikteliğinin önemine değinerek, 7 Haziran’daki seçimlerin köklü bir değişime yol açabileceğini belirtti. “Erdoğan’ın ellerinde Alevilerin kanı var” diyen Öker, “Madımak’ta yakanları Avrupa’ya taşıyıp onları camide imam yapmıştır. Gezi’de çocuklarımızın kanı eline bulaşmıştır” diye ekledi. HDP’nin adaylarının çoğunun Alevi olmasını örnek gösteren Öker, “CHP’nin milletvekili sayısı ne kadar artarsa artsın, HDP barajı geçmediği takdirde AKP durdurulamaz” dedi.

‘ALEVİLERİN İRADESİ HDP İÇİN SANDIĞA YANSIMALI’

Öker, Alevilerin örgütlü iradesinin HDP için sandığa yansıması gerektiğini belirterek, Kobane’deki YPG/YPJ direnişçilerini de selamladı. Öker, “Kobane direnişi olmasaydı DAİŞ Antakya’ya dayanacaktı” dedi.
Ozan Emekçi ve Grup Çağdaş da panelde deyişler seslendirdi. Sanatçılar HDP’ye oy çağrısı da yaptı.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün