Türkiyeden Haberler

HDP’den Alevilerin Kadıköy mitingi ve okul boykotuna destek

Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve anadilde eğitim için düzenlenecek miting ile okul boykotlarına HDP’den destek geldi .

Alevi örgütlerinin öncülüğünde 8 Şubat’ta zorunlu din derslerinin kaldırılması ve anadilde eğitim için düzenlenecek miting ile 13 Şubat tarihinde yapılacak okul boykotlarına HDP’den destek geldi.

HDP’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 6. Maddesi’ndeki hükümlere dikkat çekilerek, “Ancak yaşadığımız coğrafyada durum hiç iç açıcı değil. Çünkü devlet, çocuklarımızın ruhlarını, zihinlerini, yaratıcılıklarını öldürüyor. Onları sadece “Türk”, “Sünni” ve “erkek” olarak şekillendirmeye çalışıyor. Zorunlu din ve ahlak dersleriyle, anadillerinde eğitimden mahrum bırakarak, cinsiyet rolleri ve cinsel kimlikleri dayatarak; bilimden, sanattan, felsefeden uzak tutarak onları örseliyor” denildi.

ÇOCUK ÖLÜMLERİ HATIRLATILDI

Polisin çocukları öldürmesine de işaret edilen açıklamada, AKP iktidarı döneminde, 2011, 2012, 2013 yıllarının ayrıntılı verilerine göre, 3 yılda ölen çocuk sayısı 2 bin 57 olduğu belirtilerek, “Sadece geçtiğimiz yıl, devlet eliyle ve devlet önlem almadığı için ölen çocuk sayısı 633’tür. 2015’in ilk ayında ihmal sebebiyle 3, polis kurşunuyla Cizre’ de 4 çocuk hayatını kaybetmiştir. 2014 yılında ölen çocukların 54’ünün ölüm sebebi iş cinayetidir” hatırlatması yapıldı.

TÜİK verilerine göre son 4 yılda güvenlik birimine gelen/getirilen çocukların sayısında 4 kat artış yaşandığı belirtilen açıklamada, “İhmal, istismar ve güvenlik güçlerinin sebep olduğu şiddet olayları sebebiyle önceki yıl 273 bin 571 çocuk güvenlik birimlerine getirilmiştir. Hükümet ‘en az 3 çocuk’ demeye devam ederken, çocuk gelin sayısı 2010-2014 arasında 181 bine ulaşmış, lise öğrencilerine bile evlenme izni çıkmıştır” denildi.

“13 ŞUBAT OKUL BOYKOTUNU DESTEKLİYORUZ”

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Biz, çocuklarımızın devlet eliyle şekillendirilmelerine ve öldürülmelerine göz yumamayız. Fişlemeleri, fiziki koşulların elverişsizliğini, çocuk yaşta evlendirilmeyi ve işçiliği, biber gazı ve kurşunun şiddetini, zorunlu dil, din, cinsiyet dayatmalarını reddediyoruz. Demokratik, eşit, erişilebilir, kamusal, bilim, sanat ve felsefeyle örülü; anadilinde, cinsiyet özgürlükçü, ekolojik, özgürlükçü laiklik yaklaşımıyla yapılandırılmış bir eğitimden ve okullardan yanayız. Alevi Dernekleri’nin çağrısıyla İstanbul Kadıköy’de gerçekleşecek 8 Şubat mitingini ve 13 Şubat okul boykotunu destekliyoruz; Türkiye halklarını, çocuklarına ve okullarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün