Türkiyeden Haberler

Mezitli’de Cemevleri İbadethane Olarak Kabul Edildi

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediye Meclisi, cemevlerini ibadethane olarak kabul etti. Karar, üç siyasi partinin ortak görüşü doğrultusunda oy birliğiyle alındı.

Mezitli Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan başkanlığında, belediye toplantı salonunda yapıldı. Meclis toplantısında, ilçe sınırlarında bulunan cemevlerine ilişkin verilen önerge ele alındı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararları ile 5393 sayılı kanunun 15. maddesinin (a) bendindeki ‘Yetki ve İmtiyazlar’ başlığındaki “belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunmak” hükmü gereğince, Mezitli’de yaşayan vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayan, ilçe sınırları dahilinde bulunan cemevlerinin dini ibadethane olması ile ilgili teklif, meclisteki 3 siyasi partinin üyelerinin ortak görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, Viranşehir Mahallesinin Mezitli Deresi ve sahille birleştiği noktada bulunan 3 bin 434 metrekarelik alanda belediye tarafından yapılan parka “Kerim Afşar Sanat Parkı” isminin verilmesi ile ilgili teklif de oy birliği ile onaylandı. Mezitli Belediyesi’nin, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne (SODEM) üye olması ve Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın Belediyeyi temsilen yetkilendirilmesi ile ilgili teklif de meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

IHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün