Türkiyeden Haberler

HDP’nin Alevi adayları: AKP’yi durduracak tek güç HDP’dir

Müslüm Doğan ve Ali Kenanoğlu, neden HDP’de olduklarını anlattı ve ‘HDP’ye oy verin’ çağrısı yaptı .

DP’nin Alevi adaylarından Müslüm Doğan ve Ali Kenanoğlu, HDP’nin özgürlükçü laikliği temsil eden bir parti olduğunu belirterek, “AKP’yi durduracak tek güç HDP’dir” dedi. İki aday, tüm Alevilere “HDP’ye oy verin” çağrısı yaptı.

7 Haziran genel seçimlerine “Yeni yaşam” ve “Biz’ler HDP, Meclis’e” sloganıyla hazırlanan HDP’nin aday listelerinde Alevi adayların varlığı da dikkat çekici. Alevi adaylar arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin genel başkanlığını yapan Müslüm Doğan ile Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği genel başkanlığını yapan Ali Kenanoğlu da bulunuyor. HDP İzmir 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Doğan ile İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Kenanoğlu, neden HDP’de olduklarını ETHA’ya anlattı.

DOĞAN: HDP ALEVİLERİN TEK ADRESİDİR

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun genel başkanı Turgut Öker’in İstanbul 2. bölge 1. sıradan HDP adayı olduğunu hatırlatan Doğan, “Biz 3 can, 3 yoldaş bir arada Alevilerin sorunlarını Meclis’e taşıyacağız” dedi.

HDP’nin fikrinin Türkiye’nin geleceğine ilişkin “yeni bir inşa projesi” olduğunun altını çizen Doğan, şöyle konuştu:

“Bu anlamda da Alevilerin en çok önemsediği ve ilgi duyduğu projedir. HDP inanç özgürlüğünü sunuyor, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını istiyor. HDP Alevi, Sünni, ne olursa olsun tüm inanç gruplarının bir arada üretmesini ve ayrıca yaşamasını istiyor. HDP tüm bu şartları oluşturmak adına kurulan bir fikriyattır.”

Alevilerin AKP’nin getirmek istediği diktatörlük projesine HDP ile birlikte “Dur” demesi gerektiğini belirten Doğan, “Alevilerin bu tarihi süreci değerlendireceğine inanıyorum” dedi.

HDP İzmir 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Müslüm Doğan, diğer partilerin aday listelerindeki Alevi temsiliyetini de değerlendirdi, “Alevi temsiliyeti yok denecek kadar azdır” dedi. CHP’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gibi bir talebinin olmadığının altını çizen Doğan, “Alevi inancına ve öğretisine ilişkin, ciddi hiçbir projesi yoktur. AKP’nin zaten olamaz. HDP Alevilerin tek adrestir. Tüm Alevileri, HDP’ye oy vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜKÇÜ LAİKLİĞİN TEK SAVUNUCUSU HDP’DİR’

HDP İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, diğer halklar ve inançlarla birlikte Türkiye’nin demokratikleşmesi için ortak mücadele edeceklerini belirtti.

7 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin kaderini belirleyeceğini kaydeden Kenanoğlu, “Alevi toplumu da bu kaderle karşı karşıya. Karşımızda bir diktatör var. Ve bu diktatör, diktatörlüğünü yasallaştırmak ve tek başına Anayasa’yı değiştirmek için oy çoğunluğuna sahip olmak istiyor. Bunu engelleyebilecek tek güç, HDP’nin barajı aşmasıdır. AKP’yi durduracak tek güç de HDP’dir” dedi.

HDP için “Alevilerin de partisidir” diyen Kenanoğlu, HDP’nin özgürlükçü laikliğin tek savunucusu olduğunun altını çizdi.

HDK ve HDP’nin Türkiye’deki tüm ulusal ve inançsal kimliklere kendi kimlikleriyle siyaset yapma imkanı veren bir yapı olduğuna dikkat çeken Kenanoğlu, şöyle konuştu:

“Tüm etnik, inançsal kimlikler bu sistemden kaynaklı yaşadığı sorunlar neler ve talepleri neler diye düşünüp karar vermelidir. Bütün bunları kendileri belirlemeli ve dile getirmelidir. HDP’nin Alevi politikası da böyledir. HDP bize ‘Ey Aleviler siz kendini nasıl tanımlıyorsunuz? Fikriniz, talepleriniz nedir? Türkiye’nin demokratikleşmesi içerisinde kendinizi nasıl ifade edeceksiniz?’ diyerek bize yaklaştı. Bu yaklaşım bizim açımızdan da olumlanacak bir durumdur.”

HDP İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu son olarak, “Bu seçimlerde Alevi toplumuna da tarihi sorumluluk düşmüştür. Bu sorumluluk yerine getirilmelidir. Aleviler gerekeni yaparak HDP’yi desteklemelidirler” dedi.

(ETHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün